Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę artykułów do rozszerzenia lub zilustrowania czy potrzebnych zmian.

Hi Gamepedia users and contributors! Please complete this survey to help us learn how to better meet your needs in the future. We have one for editors and readers. This should only take about 7 minutes!

Rodzaje mapy

Z Minecraft Wiki Polska
(Przekierowano z Typ mapy)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grid Pajęczyna.png
Informacje zawarte w tym artykule opisują element niedostępny lub przestarzały.
Ten element został usunięty z gry lub nigdy nie został dodany.


Typ to główny parametr używany przez generator map do ich tworzenia. Funkcja ta została dodana w patchu 0.31, bardzo mocno wpłynęła na wersję Indev w dostępności wody, piasku, oraz żwiru.

Woda[edytuj | edytuj kod]

Z wyjątkiem Wyspy, tylko woda wygenerowana wraz z mapą może być pozyskana (chyba że użyje się błędu źródła 2x2 bądź hacku ekwipunku). Jeżeli bloki obok wody są usunięte (zniszczone/wykopane itp.), woda zacznie się rozprzestrzeniać na tym poziomie. Można więc układać bloki w wodzie, lecz nie można usuwać ich bez spowodowania rozpłynięcia.

Typy map[edytuj | edytuj kod]

Wyspa[edytuj | edytuj kod]

Domyślny typ mapy. Jest to wyspa. Woda znajduje się na obrzeżach, i ciągnie się w nieskończoność. Wyspy mają małe wzgórza i urwiska.

Zarówno woda, piasek, jak i żwir są bardzo powszechne.

Lewitująca[edytuj | edytuj kod]

Drugim i zapewne najdziwniejszym typem jest mapa "lewitująca". Odnaleźć można wiele unoszących się w powietrzu wysp. Wszystkie unoszą się tak wysoko, że ziemia nie jest z nich widziana. Niezależnie z jak wysoka się skoczy, upadek zabije gracza. Wartym zaznaczenia jest fakt, że grawitacja zachowuje się tu dość dziwnie. Można niekiedy odnaleźć pojedyncze warstwy piasku i żwiru unoszące się bez podpory. Ustawienie bloku obok takiej warstwy spowoduje jej upadek.

Piasek i żwir są dość powszechne, a wodę spotyka się rzadko.

Płaska[edytuj | edytuj kod]

Trzeci typ mapy jest raczej nudny w porównaniu z innymi. Jest to płaska powierzchnia, będąca podobna do współczesnego „Super płaskiego” typu, lecz występuje tam piasek czy żwir. Na krańcu występują również kwiaty i drzewa, lecz oprócz tego i budowli gracza, ten typ mapy jest pustkowiem. Nie występuje tam woda.

Lądowa[edytuj | edytuj kod]

Czwarty typ mapy jest wyraźnie górzysty. Teren ukształtowany jak skorupka orzecha jest ogrodzony wodą, co powoduje że tereny będące normalnie zalane wodą, są odsłonięte.

Piasek i żwir są bardzo częste, podczas gdy woda występuje rzadko.