Minecraft Wiki Polska
Advertisement
Wagonik
Typ

Przedmiot

Wytrzymałość

N/D

Odnawialne

?

Możliwość grupowania

Nie

Rzadkość

Pospolita

Wagonik kolejki, potocznie zwany z angielskiego "Minecart" to jeden z najwcześniej dodanych do gry środków transportu. Służy on do przewozu graczy bądź przedmiotów, na dalsze odległości.

Wagoniki są specyficznym obiektem, który poruszać może się jedynie po specjalnych torach.

Otrzymywanie

Nazwa Składniki Przed » Po
Wagonik Sztabki żelaza Obsydian



Grid layout Arrow (small)






Położone na torach wagoniki mogą zostać zebrane ponownie dowolnym narzędziem, nawet w trakcie jazdy, lecz najszybciej można je odzyskać używając miecza.

Zastosowania

Nazwa Składniki Przed » Po
Wagonik ze skrzynią Skrzynia
+
Wagonik



Grid layout Arrow (small)






Wagonik z piecem Piec
+
Wagonik



Grid layout Arrow (small) Wagonik z piecem






Wagonik z TNT TNT
+
Wagonik



Grid layout Arrow (small)






Wagonik z lejem Lej
+
Wagonik



Grid layout Arrow (small)






RideableMinecart

Typowy wagonik postawiony na torach


Wagoniki zazwyczaj używane są do przemieszczania graczy bądź przedmiotów na dalsze odległości. Aby wsiąść do kolejki, należy nacisnąć PPM na wagoniku. Do przewożenia większej ilości przedmiotów należy użyć wagonika ze skrzynią. Oczywiście, możliwe jest przewożenie przedmiotów w swym Inwentarzu, jednak ponieważ jego pojemność jest mała, często wykorzystuje się kolejki składające się z kilku wagoników ze skrzyniami.

Z powodu istniejącego do wersji Beta 1.6 błędu, pojedynczy wagonik mógł zostać użyty jako tzw. "booster" (patrz -> boostery). Innym zastosowaniem wagoniku jest użycie go w celach rozrywkowych (patrz -> rollercoastery).

Prędkość

Zachowania wagoników są szczególnie nierealistyczne. Typowa prędkość wagonika to ~ 8 m/s (28.8 km/h). Jest to zdecydowanie zbyt dużo, jak na tego typu obiekt. Rozpędzony przez "booster" wagonik jedzie z prędkością ~ 11 m/s, tak samo, jak wagoniki jadące w dół. Wagoniki nie wytracają prędkości na zakrętach co sprawia, że np. jadąc w dół i pokonując nawrót, wagoniki mogłyby (razem z osobą siedzącą w środku) doznać przeciążenia ponad 9G, co jest stanowczo zbyt duże, by wagonik nie wykoleił się, bądź osoba siedząca w środku nie doznała poważnych obrażeń wewnętrznych.

Boostery

Grid Pajęczyna
Informacje zawarte w tym artykule opisują element niedostępny lub przestarzały.
Ten element został usunięty z gry lub nigdy nie został do niej dodany.

Boostery były prostymi urządzeniami. Obok głównej linii torów stawiano krótki odcinek torów, na których stał wagonik, wracający do swojej pozycji początkowej po skorzystaniu z niego. Istniało wiele rodzajów boosterów. Najpopularniejszy z nich, to ustawione dwa wagoniki na czteroblokowym torze tworzącym koło. Takie wagoniki osiągają niebotyczne prędkości, rozpędzając wagoniki przejeżdżające obok. Boostery uznawane są przez niektórych graczy za oszustwo.

Od wersji 1.5 wprowadzono napędzane tory, które zastąpiły boostery, a same boostery przestały działać dopiero w wersji 1.6.

Specjalne wagoniki

Pociągi

Chickentrain

Pociąg z konduktorem w wagoniku przewozowym

Jedna z aktualizacji przyniosła możliwość łączenia wagonów w kolejki. Wystarczy postawić dwa wagoniki tuż obok siebie, tak, aby połączyły się w jeden pociąg. Można łączyć ze sobą wagoniki różnego typu, dzięki czemu np. kolejka może być napędzana jak i zarazem przewozić przedmioty. Wagoniki z piecem mogą pchać wagony tylko do przodu. Ustawione za wagonami będą pchały pociąg do przodu, tak samo, jak ustawione na początku.

Tak samo jak do pojedynczego wagonu, tak i do wagonu kolejki (tylko i wyłącznie zwykłego, przewozowego wagonika) wejść mogą moby. Robią to nadzwyczaj często, a jedynym sposobem ich wypędzenia jest zniszczenie wagonu.

Ciekawostki

  • Modele wagoników nie posiadają kół, więc wydaje się, jakby wagoniki "lewitowały" ponad trasą.
  • Małe slimy mogą napędzać wagoniki, uderzając je od tyłu.
  • Wagoniki z graczem w środku mogą aktywować każdy typ płyty naciskowej, podczas gdy puste wagoniki - tylko płyty drewniane.
  • Wagoniki mogą aktywować płyty naciskowe bez straty prędkości, ale tylko, gdy umieszczone są w narożniku trasy.


Zobacz też

Advertisement