Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę potrzebnych zmian oraz artykułów do rozszerzenia.

Wagonik z piecem

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wagonik z piecem
Powered Minecart.png
Wagonik z piecem
Typ

Transport

Wytrzymałość

N/A

Odnawialne

?

Możliwość grupowania

Nie

Od wersji

Alpha 1.0.14

ID

dec: 343 hex: 157

ID słowne

?


Wagonik z piecem, czyli Napędzany wagonik (ang. Minecart with Furnace) to specjalna odsłona zwykłego wagonika, która została wprowadzona w Seecret Friday Update 7. Używając węgla lub węgla drzewnego wagonik rusza i pracuje niczym silnik. Głównie używany do popychania innych wagoników i tworzenia pociągów.

Crafting

Napędzany wagonik może być wytworzony z pieca i wagonika.

Składniki Przed » Po
Piec + Minecart
         Grid layout Arrow (small).png  Grid Wagonik z piecem.png
    Grid Piec.png   
    Grid Wagonik.png   

Zniszczenie napędzanego wagonika zwróci nam piecyk oraz wagonik osobno, jednakże całe włożone do niego paliwo zostanie stracone.

Użycie

Aby użyć wagonika, należy umieścić go na torach prawym przyciskiem myszy, następnie należy zasilić go paliwem (węgiel lub węgiel drzewny). Wagonik ruszy w kierunku, w który patrzył się gracz. Podczas podróży można zmienić kierunek jazdy wózka, poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy patrząc w drugą stronę. W przypadku zmiany kierunku podczas jazdy paliwo zostaje to samo.

Zachowanie

  • Napędzany wagonik nie może popychać innych wagonów na ostrych zakrętach o 180°.
  • Gdy gracz usiądzie w popychanym wagoniku, trzeba użyć większej mocy, by go popchnąć.
  • W przypadku zbocza w proporcjach 1:1 (ciągle do góry) lub czasem 1:2 (jedna kratka zbocza, jedna płaskich torów) jeden napędzany wagonik nie jest w stanie wypchnąć zajętego wagonika do góry. W przypadku proporcji 1:3 (jedna kratka zbocza, dwie płaskich torów) powinien sobie poradzić.
  • Kilka napędzanych wagoników ma większą siłę popychania. W przypadku dwóch napędzanych wagoników i jednego zajętego przez gracza jest możliwe wypchnięcie go na górę po zboczach w proporcjach 1:1, jednak podróż jest bardzo wolna.
  • Jeden napędzany wagonik może popchnąć gracza po zboczach w proporcjach 1:1 w przypadku, gdy jest kilka innych wagonów do popchnięcia (głównie przez siłę tarcia i niezwykłe fizyczne właściwości wagoników)
  • Jeden kawałek węgla wystarcza na 4 minuty jazdy.
  • Jeżeli napędzany wagonik jest zbytnio obciążony, przestanie pracować.

Ciekawostki

  • Wagonik z piecem oraz wagonik ze skrzynią są pierwszymi obiektami, które powstają poprzez połączenie dwóch połączonych w inny sposób przedmiotów.
  • Jeśli kliknie się prawym przyciskiem myszy na wagonik bez paliwa w ręku, to wagonik przesunie się trochę do przodu.

Galeria

Zobacz także