Wither

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wither
Wither.png
Punkty życia

300 (Heart.svg × 150)

Siła ataku

Łatwy: 5 (Heart.svgHeart.svgHalf Heart.svg)
Normalny: 9 (Heart.svgHeart.svgHeart.svgHeart.svgHalf Heart.svg)
Trudny: 13 (Heart.svgHeart.svgHeart.svgHeart.svgHeart.svgHeart.svgHalf Heart.svg)

Odradzanie

Szymon

Od

12w34a

Upuszcza

ItemCSS.png Netherowa gwiazda

Doświadczenie

50

Wither jest latającą, trzygłową i nieziemską istotą, przypominającą z wyglądu mroczne szkielety. Jest drugim wprowadzonym bossem do gry, zaraz po Smoku Endu. Przywołać go można budując totem z czterech bloków piasku dusz uformowanych w literę "T" oraz z ustawienia na nim trzech czaszek mrocznego szkieletu. Zaczyna się on wtedy ładować, a gdy już skończy, wybuchem niszczy teren wokół siebie. Został wprowadzony w wersji 1.4.2 (12w34a).

Zachowanie

Wither jest mobem bardzo agresywnym. Atakuje wszystkie moby znajdujące się w pobliżu poza mobami nieumarłymi oraz innym witherem. Kiedy wykryje przeciwnika, zwiększa swoją prędkość poruszania się, a nawet podlatuje na odpowiednią wysokość, aby dosięgnąć swojej ofiary. Strzela on pociskami wyglądającymi jak jego głowy gdy jest w trybie obronnym które wybuchają po trafieniu w moba lub blok. Dodatkowo na poziomie wyższym niż łatwy zatruwa efektem obumierania II. Trucizna ta powoduje, że licznik zdrowia gracza staje się czarny, i sukcesywnie odbierane są mu punkty zdrowia. Chowanie się przed nim za ścianami nie jest dla niego przeszkodą, ponieważ podobnie do smoka kresu potrafi on niszczyć bloki przed sobą, jeśli jest do tego zmuszony. Jedynym blokiem, którego nie potrafi zniszczyć jest skała macierzysta oraz rama portalu kresu (niszczy nawet obsydian i wodę, co czyni z niego najbardziej destruktywnego moba tuż przed smokiem Endu). W momencie, kiedy Wither będzie miał mniej niż połowę życia przechodzi w tryb ochrony. Pojawia się wokół niego powłoka ochronna, (podobna do tej, którą otoczony jest naładowany creeper) i nie będzie mógł latać (będzie tylko lewitował na wysokości mniej, więcej połowy bloku). Dodatkowo powłoka chroni go przed strzałami, a wtedy jedynym sposobem walki jest użycie miecza.

Walka

Z Witherem walczy się trudniej niż ze Smokiem Endu, głównie przez jego destrukcyjną naturę (zanim zostanie zabity potrafi narobić ogromnych szkód). Najlepiej zabrać zbroję z Ochroną przed wybuchami IV, miecz z zaklęciem pogromca nieumarłych V, łuk z mocą V oraz ulepszone złote jabłka. Po stworzeniu Withera należy odejść od niego i zjeść złote jabłko. Następnie strzelać z łuku dopóki nie straci połowy życia (najlepiej poprzez krytyczny cios, czyli pełne naciągnięcie cięciwy łuku). Gdy już będzie na odpowiednio niskiej wysokości, można zaatakować go mieczem, kończąc walkę.
Dobrym sposobem, jest również atakowanie go miksturą natychmiastowego leczenia, lub zbudowanie go w wodzie.

Różowy Wither

Information icon.svg Osobny artykuł: Różowy Wither.

W wersjach 2.0, oraz w 15w14a (będących żartami primaaprilisowymi) dodano przyjazną wersje Withera, która jest różowa z dziwnym wyrazem twarzy. Sam Wither nie atakuje mobów, a pomaga w rozwoju roślin.

Historia

Historia używa dawnego formatu wersji konsolowych
Pełna wersja
1.4.212w34aWither został dodany do gry. Nie spawnuje się naturalnie. Można znaleźć jego niedokończony kod, jego skórka może być znaleziona w folderze /mobs/. Wither może zostać utworzony tylko za pomocą edytowanego spawnera potworów bądź modyfikacje.
12w34bGdy jego życie spadnie do połowy, otrzyma „tarczę Withera“, która osłania go przed bronią dystansową.
12w36aWither może powstać po ułożeniu piasku dusz w kształt litery T, a na nich należy postawić trzy czaszki mrocznego szkieletu.
12w37aWither wytwarza eksplozję gdy naładuje do pełna punkty życia.
Gdy nie ma celów w pobliżu, Wither strzela niebieskimi czaszkami, które poruszają się wolniej i niszczą każdy blok z wyjątkiem skały macierzystej.
12w38aDodano dźwięk niszczenia bloków przez Withera.
12w42bDoświadczenie zostało zwiększone z 20 do 50 punktów.
1.4preDodano nowe dźwięki dla Withera.
1.4.41.4.3preWither nie może być przywołany na Pokojowym. Przed tą aktualizacją, Wither po przywołaniu na Pokojowym natychmiast znikał, powodując utratę materiałów potrzebnych do jego stworzenia.
Wither nie może niszczyć portalu Endu.
1.7.213w37aDodano osiągnięcia za przywołanie i zabicie Withera.
1.814w20aWithery nie mogą niszczyć barier.
Console Edition
TU19CU71.12Dodano Withery.

Osiągnięcia

Obraz Osiągnięcie Opis Odblokowane po Wewnętrzne Id (PC)
Achievement-plain.png
Grid Głowa mrocznego szkieleta.png
Początek? Przywołaj Withera Kości zostały rzucone. spawnWither
Achievement-plain.png
Grid Gwiazda Netheru.png
Początek. Zabij Withera Początek? killWither

Postępy

Information icon.svg Osobny artykuł: Postępy.
Blok czerwonej Netherowej cegły.png Nether
IkonaNazwaOpis w grzeWarunekWymaganie (jeśli inne)IDNagroda
Advancement-plain-raw.pngCzaszka mrocznego szkieleta.pngKości zostały rzuconeUzyskaj czaszkę witherowego szkieletaPotworna fortecaZdobądź czaszkę witherowego szkieleta.minecraft:nether/get_wither_skull
Advancement-plain-raw.pngGwiazda Netheru.pngWitherowe wzgórzaPrzywołaj WitheraKości zostały rzuconeminecraft:nether/summon_wither


Ciekawostki

  • Wither może atakować trzy byty naraz, ponieważ jego głowy atakują niezależnie od siebie.
  • Jeden z obrazów przedstawia w jaki sposób tworzy się Withera.
  • Wither może zobaczyć byty, które mają nałożony efekt niewidzialności.
  • Mob ten nie wyrzuca niebieskich kul na łatwym poziomie trudności.
  • Struktura spawnująca Withera może być zbudowana poziomo, jednak Wither i tak odrodzi się w pozycji pionowej.
  • Jeśli ostatnim położonym blokiem nie będzie czaszka, Wither nie pojawi się.
  • Komendą można przywołać withera o dowolnych rozmiarach, ale ustawienie zbyt dużego rozmiaru może doprowadzić do crashu gry.

Galeria