Minecraft Wiki Polska
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Barcekpl (dyskusja | edycje)
d (Ciekawostka)
Linia 64: Linia 64:
 
* Kiedy zrobimy łódkę z desek brzozowych, dżunglowych lub świerkowych, po zniszczeniu wypadną zwyczajne deski.
 
* Kiedy zrobimy łódkę z desek brzozowych, dżunglowych lub świerkowych, po zniszczeniu wypadną zwyczajne deski.
 
* Kiedy strzelimy w łódkę łukiem nic nie wypadnie.
 
* Kiedy strzelimy w łódkę łukiem nic nie wypadnie.
  +
* W wersji 1.7.2 po wejściu do łódki znika pasek głodu.
   
 
{{Przedmioty}}
 
{{Przedmioty}}

Wersja z 10:37, 23 kwi 2014

Łódka
Typ

Transport

Wytrzymałość

N/D

Odnawialne

?

Możliwość grupowania

Nie

Rzadkość

Pospolita


Łódka jest elementem, który pojawił się w "Seecret Friday Update 5" w trybie Alpha.

Łódkę można wykonać z 5 desek wg poniższego wzoru:

Crafting

Składniki Przed » Po
Deski



Grid layout Arrow (small)






Po wyprodukowaniu, łódka może być umieszczona w dowolnym miejscu na wodzie lub lądzie po kliknięciu prawym przyciskiem myszy. Łódkę można odzyskać, niszcząc ją rękę, jednak jeśli uderzy w jakiś blok, zostanie zniszczona i gracz otrzyma tylko kilka patyków i desek. Istnieje możliwość umieszczenia łódki w lawie, ale powoduje to natychmiastową śmierć gracza i zniszczenie łódki.

Pływanie łódką

Tak jak w przypadku wagoników - wejście lub wyjście z łódki odbywa się po kliknięciu PPM. Łódka porusza się odpowiednio do ruchów klawiszy sterujących gracza lub prądu wody. Gracz przemieszcza się znacznie szybciej w łódce niż pływając w wodzie, ale wolniej niż wagonikiem. Jeżeli łódka jest na lądzie, może być nadal przemieszczana, ale bardzo powoli. Łódka jest sterowana przez gracza przy pomocy klawiszy ruchu: początkowo będzie przyspieszała powoli w tym samym kierunku, w którym gracz szedł będąc na lądzie. Łódka zmienia też kierunek, kiedy wchodzi w kontakt z graczem, inną łódką lub mobem. Jeśli gracz spróbuje przejść przez miejsce tylko z 1 blokiem powietrza między wodą a sufitem, łódka z graczem przepłynie pomyślnie, ale gracz zacznie się dusić.

Po włączeniu trybu skradania podczas podróży łódką, w czasie poruszania się z dużą prędkością łódka przy uderzeniu nie ulegnie zniszczeniu. Jest także zalecane, aby zabrać parę zapasowych łódek, jeśli gracz planuje dłuższą podróż wodną.

Fizyka łódki

Łódka zachowuje się podobnie jak wykolejone wagoniki, może być powoli popychana po stałych blokach, jest łatwo pchana przez prądy wodne i zawsze zwrócona w kierunku, w którym ostatnio się poruszała.

Łódki są delikatne, uszkadzają się przez uderzenia lub zderzenia z blokami. Po uszkodzeniu, łódka zostaje zniszczona, upuszczając 3 deski i 2 patyki. Ponieważ nie upuszcza ona zasobów mineralnych, nie może być umieszczona w ekwipunku i ponownie użyta, jak np. wagoniki.

Jeśli gracz zderzy się z inną łódką jego łódka zostanie zniszczona, podczas gdy druga tylko się odbije. Łódka nie niszczy się uderzając w Piasek dusz, zalecane jest więc budowanie doków i portów z Soul Sand.

Drzwi mogą być wykorzystane do kontroli ruchu łódek (jak np. ich zakotwiczenie w dokach) lub uniemożliwiają im wypłynięcie do momentu otwarcia drzwi.

Łódka nie może być zatopiona płynąc pod wodą: będzie płynąć w górę ilekroć znajdzie się pod wodą. W rezultacie pionowa kolumna wody może służyć np. jako winda dla łodzi.

Kanał

Kanały, składające się z szeregu rowów wykopanych w ziemi i wypełnionych wodą, są jedną z możliwych metod transportu na duże odległości przy użyciu łódki. Zbudowanie systemu transportu kanałami jest czasochłonne, ale bardziej energooszczędne niż budowanie systemu transportu kolejowego. Podwójne drzwi, drabiny, płyty naciskowe i trzcina cukrowa mogą być użyte jako kolejne śluzy na kanale do sterowania kierunkiem przepływu wody w kanale lub do budowy w pełni poziomej arterii wodnej. Śluzy mogą być również wykorzystywane jako winda dla łodzi, do podnoszenia ich na inny poziom wody (przykłady z życia, zobacz w Wikipedii: Kanał wodny, Śluza wodna, Żegluga).

Ciekawostki

  • Szybko poruszająca się łódka zostawia za sobą "wodny rozprysk", będący wizualnym efektem kilwateru.
  • Przy umieszczaniu łodzi na lądzie, nie na wodzie, mimo wszystko pojawia się animacja rozbryzganej wody.
  • Do łódki można wejść spod spodu, np. będąc pod wodą.
  • Łódki mogą być mylone z blokami w dużym stopniu jak znaki: dane znaku są przechowywane jako przedmiot w ekranie ekwipunku, ale znak postawiony na ziemi otrzymuje dane Bloku. Łódka nie posiada danych Bloku, więc jest Przedmiotem.
  • Jeśli gracz opuści grę będąc na łódce, po ponownym uruchomieniu gry łódka zniknie, a gracz spadnie do wody.
  • Przy spadaniu z dużych wysokości na suchy ląd, łódka może być wykorzystywana jako spadochron.
  • Ze względu na błąd, w trybie multiplayer, kiedy łódka ulegnie zniszczeniu, upuszczane są 2 patyki i 3 drewniane deski, których nie można podnieść. Po podejściu do nich są one jednak dodawane do ekwipunku.
  • Podczas wchodzenia na łódkę, gracz trzymając w ręku jedzenie, spożyje je i równocześnie wsiądzie do łódki.
  • Kiedy płyniemy łódką po wodzie klikając F3 zauważamy skoki wysokości [y]. Spowodowane jest to kołysaniem się naszego pojazdu.
  • Kiedy zrobimy łódkę z desek brzozowych, dżunglowych lub świerkowych, po zniszczeniu wypadną zwyczajne deski.
  • Kiedy strzelimy w łódkę łukiem nic nie wypadnie.
  • W wersji 1.7.2 po wejściu do łódki znika pasek głodu.