Minecraft Wiki Polska
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
d (GRASP: Frisk wycofał edycje 89.64.37.193 (talk) za "Wandalizm".)
Znacznik: Wycofanie zmian
Magiczocker (dyskusja | edycje)
d (Anulowanie wersji 122944 autora 185.124.187.198 (dyskusja))
Znacznik: Anulowanie edycji
(Nie pokazano 1 wersji utworzonej przez jednego użytkownika)

Wersja z 15:16, 9 wrz 2019

Creeper
Creeper
Naładowany Creeper
Punkty zdrowia

20 (Heart × 10)

Siła ataku

Zależna od odległości. Maksymalne obrażenia: Normalny: 49 (Heart × 24.5)
Naładowany: 97 (Heart × 48.5)

Odradzanie

Wszędzie poza półblokami, szkłem i przy oświetleniu równym, bądź mniejszym niż 7

Creeper (ang. creep - skradać się, piąć się; creeper - pnącze, wym. kriper; w edycjach konsolowych Czychacz) – zielony, prawie bezgłośny potwór, który potrafi przeprowadzać zasadzki. Jest on główną maskotką całej gry oraz jej znakiem rozpoznawczym. Został wprowadzony w fazie Classic. W przeciwieństwie do zombie i szkieletów, nie płonie w dzień.

Zachowanie

Creeper w akcji

Creeper zaczyna się interesować graczem dopiero, gdy ten znajduje co najmniej na 16 kratek do niego. Wtedy potwór zaczyna za nim iść. Doskonale rozpoznaje przeszkody, które będzie omijał. Potrafi też przejść nawet najbardziej skomplikowane korytarze bezbłędnie poznając lokalizację gracza. Najlepszym zatem sposobem na uniknięcie konfrontacji jest wyjście z obszaru zainteresowania moba. Jeśli jednak podejdzie do gracza na odpowiednią odległość, zacznie syczeć i po 1,5 sekundy wybuchnie. Odliczanie można powstrzymać, jeżeli gracz odejdzie od potwora na odpowiednią odległość. Po anulowaniu detonacji, gdy gracz zbliży się do niego, odliczanie zaczyna się na nowo. Creepery boją się kotów i od nich uciekają, zatem kocie towarzystwo jest dla gracza znakomitą ochroną przed tymi mobami. Gdy Creeper zostanie zabity podczas, gdy miał włączony zapalnik, to wtedy nie eksploduje (W Survival Test Creeper, mimo że został zabity, to i tak, jeżeli włączył bombę, wybuchał).

Eksplozja Creepera jest o 50% słabsza, niż eksplozja TNT. Im twardszy materiał, tym Creeperowi trudniej będzie go zniszczyć, dlatego też zaleca się budowanie schronień z wytrzymałych materiałów.

Naładowane Creepery

Naładowany Creeper

Creeper, w którego pobliżu uderzył piorun ulega naładowaniu. Jego zachowanie się nie zmienia, jednakże siła jego wybuchu jest trzy razy większa i stanowi dla gracza śmiertelne niebezpieczeństwo. Naładowany Creeper charakteryzuje się okalającą go niebieską, świecącą powłoką. Od wersji 1.8 moby zabite przez wybuch naładowanego Creepera upuszczają głowę.

Walka

Wiele graczy boi się Creeperów i uważa je za najtrudniejszego do pokonania moba. Na otwartej przestrzeni można korzystać z kilku technik ułatwiających walkę:

  • Budowanie słupa z dowolnego materiału o wysokości 3 bloków, następnie zabijanie z wysokości mieczem lub łukiem. Ta metoda pozwala na pokonanie nawet dużej grupy stworzeń bez tracenia życia.
  • Pod ziemią najefektywniejszym sposobem jest używanie sprintu, by odrzucić od siebie moba na bezpieczną odległość. Metoda ta nie jest zalecana na większe grupy Creeperów.
  • Po zwróceniu na siebie uwagi Creepera, łatwo jest wprowadzić go na pułapkę z obwodu czerwonego kamienia.
  • Na otwartej przestrzeni wygodnie jest walczyć na odległość z łuku, jeśli tylko posiadamy strzały. Dzięki temu Creeper, zanim do nas dotrze, będzie miał już mniej punktów życia, dzięki czemu pokonamy go, zanim zdąży wybuchnąć.
  • Na Creepera może przydać się miecz z zaklęciem Odrzut. Pozwala to na utrzymanie bezpiecznej odległości i w razie wybuchu, dzięki odległości, otrzymujemy mniejsze obrażenia.
  • Creeper zachowuje się podobnie jak TNT, co oznacza, że jeśli znajdzie się w wodzie i wybuchnie, zada mniejsze obrażenia i nie zniszczy żadnego bloku. Można to wykorzystać do walki z nim.
  • Aby zdobyć płytę, dobrze jest sprowokować najpierw szkieleta, a następnie uciec za Creepera, tak, aby ustawić się w jednej linii i uciekać, by obydwa moby nas goniły.
  • Dobrze jest mieć na sobie zbroję z zaklęciem Ochrona od wybuchów, aby osłabić obrażenia od ataku Creepera. Może się zdarzyć, że wybuchnie on i nie zada nam obrażeń.
  • Na większe grupy Creeperów przydaje się sprowokować jednego, aby wybuchł i zabił pozostałe.
  • Creepery boją się kotów i od uciekają przed nimi. Warto więc wykorzystywać je jako metodę obronną.

Łupy

Creepery są najłatwiejszym do uzyskania źródłem prochu. Po pokonanym Creeperze pozostaje 0-2 sztuk prochu.

Jeżeli Creeper zginie od strzał szkieletu, to wypadnie z niego płyta muzyczna. Najprostszym sposobem jest trafienie Creepera 4 razy strzałą i nakierowanie go na szkieleta, który go zabije. Jeżeli Creeper wybuchnie podczas, gdy szkielet w niego strzela, to wtedy nic z niego nie wypadnie.

Jeśli Creeper zginie od eksplozji naładowanego Creepera, to wypadnie z niego jego głowa.

Historia

Historia używa dawnego formatu wersji konsolowych
Classic
0.24_SURVIVAL_TESTCreeper został wprowadzony do Minecrafta. Jego model był bazowany na nieudanym modelu świni, stworzonego przez Notcha.
Creeper2
W wersji Survival Test, Creeper był domyślnie dużo ciemniejszy, niż obecnie(było to głównie spowodowane błędami). Zachowywał się podobnie, jak zombie (lecz zamiast HeartHeartHeart zabierał HeartHeart), a gdy był gotowy do wybuchu, migał jasno. Po wybuchu pozostawał kulisty krater 4x4x4, który niszczył wszystkie bloki, oprócz kamienia.
Za zabicie Creepera w Survival Test gracz otrzymywał 250 punktów, ale zmieniono to na 200.
Alpha
1.2.0Creepery mają nowy dźwięk zadawanych mu obrażeń.
Beta
1.4Logo „Minecraft” posiada zamienioną literę „A” na twarz Creepera.
1.5Creeper może zostać naładowany, gdy zostanie uderzony przez błyskawicę. Taki Creeper otrzymuje zwiększony zasięg i siłę eksplozji.
Sound UpdateEksplozje creeperów mają nowy dźwięk.
Pełna wersja
1.2.1Ulepszono inteligencję Creeperów.
1.7.213w36aCreeper zaczyna odliczanie gdy gracz kliknie PPM krzesiwem.
1.814w05aDzięki trybowi widza gracz może wcielić się w Creepera.
14w30bGdy wybuchnie naładowany Creeper i zabije tym zombiego lub szkieleta lub mrocznego szkieleta lub innego Creepera mamy 100% szansę, że z tych mobów wypadnie ich głowa.
1.915w51aCreepery nie wyrzucają płyt po wpisaniu komendy: /gamerule doMobDrops false.
1.1116w32aJeśli creeper ma na sobie nałożony efekt jakiejś mikstury jego eksplozja spowoduje utworzenie się trwałej miotanej mikstury nałożonego efektu.
Zmieniono ID creepera z Creeper na creeper.
Pocket Edition Alpha
0.4.0Dodano Creepery.
Mają stary dźwięk eksplozji.
0.7.4Creeper może wybuchnąć gdy gracz naciśnie na niego krzesiwem.
0.9.0build 1Creepery nie lewitują nad podłożem o 2 piksele.
build 8Creepery mają nową inteligencję.
0.9.2Poprawiono czas do ekplozji.
0.11.0Creepery mogą się wspinać po drabinach.
0.12.1build 1Eksplozje Creeperów mają nowy dźwięk.
Creepery mają nową inteligencję.
Console Edition
TU1CU11.0Dodano Creepery.
TU31CU191.22Creeper może wybuchnąć gdy gracz naciśnie na niego krzesiwem.
Gdy wybuchnie naładowany Creeper i zabije tym zombiego lub szkieleta lub mrocznego szkieleta lub innego Creepera mamy 100% szansę, że z tych mobów wypadnie ich głowa.

Ciekawostki

  • Creeper to nieudany model świni (stąd cztery nogi).
  • Notch opisał Creepery zdaniem "Są chrupiące, jak suche liście".[1] Być może uważał Creepera za pnącze z winnic.
  • Zdjęcie profilowe Minecrafta na Facebooku ukazuje twarz Creepera.[2]
  • Gdy gracz uderzy Creepera, ten wracając zawsze idzie lekko w lewo.
  • Creeper tak samo jak TNT w wodzie nie niszczy w wybuchu innych bloków, ale nadal może zranić gracza lub innego moba.
  • Creeper ma pasek tlenu (może się utopić).
  • W wersji Beta 1.8 zostały poprawione efekty graficzne, m.in. wybuch Creepera zamiast samego dymu generuje jeszcze wiry powietrzne.
  • Od snapshota 11w50a Creeper może upuścić każdą płytę muzyczną z wyjątkiem „11”, gdy zostanie zabity przez szkieleta. Wcześniej wypadały z niego tylko dwa rodzaje płyt.
  • W fazie Survival Test Creeper wybuchał dopiero po śmierci. Gdy żył, atakował podobnie jak zombie, poprzez dotyk.
  • Eksplozja creepera może aktywować TNT.
  • Creeper nie powoduje eksplozji pobliskich Creeperów podczas wybuchu. Ma to zastosowanie w walce z większymi grupami tych mobów.
  • Gdy gracz kliknie go prawym przyciskiem myszy trzymając krzesiwo, Creeper zacznie odliczanie do detonacji, bez względu na odległość gracza.
  • Podczas gdy Creeper rozpocznie odliczanie, a gracz wyjdzie z gry i ponownie do niej wejdzie Creeper wybuchnie, lecz nie zada mu żadnych obrażeń.
  • Do wersji 1.8 Creepery "lewitowały" nad blokiem.
  • Od wersji 1.11 Creeper kiedy wybuchnie z nałożonym na siebie efektem mikstury, po wybuchu da to taki sam efekt jak po użyciu trwałej mikstury miotanej.
  • W Terrarii jest możliwy do ubrania kostium creepera.[3]
  • W 1970 powstał pierwszy wirus komputerowy o nazwie "Creeper"[4]. Być może od niego pochodzi nazwa moba.

Galeria


Przypisy

Poniżej znajduje się lista przypisów na tej stronie.