Minecraft Wiki Polska
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
d (robot dodaje hu:Vöröskőáramkörök)
d (literówka)
Linia 16: Linia 16:
 
* [[Czerwony kamień (pochodnia)|Pochodnia z czerwonego proszku]] zasila wszystkie bloki przylegające do niej z wyjątkiem bloku, na którym jest umieszczona
 
* [[Czerwony kamień (pochodnia)|Pochodnia z czerwonego proszku]] zasila wszystkie bloki przylegające do niej z wyjątkiem bloku, na którym jest umieszczona
 
* Blok pod [[płyta naciskowa|płytą naciskową]] wysyła prąd dalej do wszystkich bloków, które przylegają do niego horyzontalnie (poziomo)
 
* Blok pod [[płyta naciskowa|płytą naciskową]] wysyła prąd dalej do wszystkich bloków, które przylegają do niego horyzontalnie (poziomo)
* Blok, na którym umieszczono [[Dżwignia|dźwignię]] zasila samego siebie i wszystkie bloki przylegające do niego (gdy dźwignia jest włączona)
+
* Blok, na którym umieszczono [[Dźwignia|dźwignię]] zasila samego siebie i wszystkie bloki przylegające do niego (gdy dźwignia jest włączona)
 
* Blok, na którym umieszczono [[przycisk]] zasila samego siebie i wszystkie bloki przylegające do niego (gdy przycisk jest wciśnięty)
 
* Blok, na którym umieszczono [[przycisk]] zasila samego siebie i wszystkie bloki przylegające do niego (gdy przycisk jest wciśnięty)
 
* [[Czerwony kamień (przewód)|Przewód]] zasila wszystkie bloki sąsiadujące z '''końcem''' przewodu horyzontalnie
 
* [[Czerwony kamień (przewód)|Przewód]] zasila wszystkie bloki sąsiadujące z '''końcem''' przewodu horyzontalnie

Wersja z 11:03, 8 wrz 2011

Grid Kompas
Ten artykuł dotyczy obwodów umożliwiających tworzenie zaawansowanych mechanizmów. Zobacz też inne znaczenia tego pojęcia.


Grid Sadzonka (dżungla)
Artykuł Obwody z redstone jest krótki.
Możesz pomóc, poszerzając go.

Obwody elektryczne to wprowadzona w wersji Alpha nowość, która pozwala na tworzenie skomplikowanych mechanizmów opartych na przewodach.

Zasilanie bloków

Każdy blok w grze może zostać zasilony lub pozbawiony zasilania. Zasilony blok nie wygląda inaczej niż niezasilony i nie "kopie" prądem.

Prąd może przepływać przez maksymalnie 6 bloków połączonych wertykalnie lub horyzontalnie. Aby wytworzyć prąd, blok musi być:

Warto zaznaczyć, że pochodnia umieszczona z boku klocka należy do klocka obok niego, a nie do właściwego klocka. Tym samym kabel umieszczony na klocku należy do klocka nad klockiem na którym jest umieszczony.

Każdy zasilany blok może przesyłać prąd dalej w kilka kierunków w zależności od bloku.

  • Pochodnia z czerwonego proszku zasila wszystkie bloki przylegające do niej z wyjątkiem bloku, na którym jest umieszczona
  • Blok pod płytą naciskową wysyła prąd dalej do wszystkich bloków, które przylegają do niego horyzontalnie (poziomo)
  • Blok, na którym umieszczono dźwignię zasila samego siebie i wszystkie bloki przylegające do niego (gdy dźwignia jest włączona)
  • Blok, na którym umieszczono przycisk zasila samego siebie i wszystkie bloki przylegające do niego (gdy przycisk jest wciśnięty)
  • Przewód zasila wszystkie bloki sąsiadujące z końcem przewodu horyzontalnie

Zasilanie urządzeń

Urządzenia takie jak drzwi, tory (zwrotnica) lub ładunek wybuchowy zostaną aktywowane gdy sąsiadujący blok zostanie zasilony. Na przykład gdy postawimy pochodnię zaraz obok drzwi, drzwi otworzą się lub zamkną w zależności od pierwotnego stanu. Podobnie gdy postawimy płytę naciskową tuż obok drzwi, i zostanie aktywowana, drzwi zmienią swój stan gdyż blok pod płytą jest przez nią zasilony, który z kolei zasila blok pod drzwiami. Natomiast jeżeli umieścimy płytę naciskową w odległości 2 kratek od drzwi, mechanizm nie będzie działał gdyż prąd nie dotrze do klocka pod drzwiami.

Aby zasilić urządzenia na pewnym dystansie, stosuje się przewody. Należy dodać, że kabel który umieścimy na pewnym bloku nie należy do niego, a jest osobnym blokiem. Oznacza to, że kabla nie możemy bezpośrednio zakryć innym blokiem.

Najprostszą metodą zasilenia przewodu jest umieszczenie pochodni z czerwonego kamienia, przycisku lub lewarka obok przewodu. Sprawdza się to również gdy przycisk lub pochodnia są umieszczone na ścianie. Można również umieścić blok bezpośrednio nad kablem, a na bloku umieścić włącznik.

Pochodnia z czerwonego proszku sama w sobie jest źródłem zasilania i domyślnie jest włączona, jednak gdy otrzyma zasilanie od bloku, na którym jest umieszczona, zostanie wyłączona. Ta funkcja pochodni jest jedną z najbardziej przydatnych w skomplikowanych obwodach.

Specyficzne urządzenia

Niektóre urządzenia zachowują się na swój sposób. Oto jedne z nich:

  • Gdy blok jest zasilony, pochodnia umieszczona na nim zostanie wyłączona.
  • Gdy blok jest zasilony i znajduje się pod lub obok drzwi, drzwi zmienią stan z zamkniętego na otwarty (lub odwrotnie).
  • Gdy zostanie zasilony instrument lub dozownik, to zagra on raz/wyrzuci raz przedmiot.
  • Gdy zostanie zasilony blok, który sąsiaduje lub jest pod zwrotnicą, zwrotnica zmieni kierunek jazdy.

Znane problemy

  • Nie da się zasilić bloku przez kabel, który jest pod nim. Kable zasilają bloki jedynie, gdy bloki te znajdują się na końcach kabli i są na tej samej wysokości co kabel. Trzeba użyć pochodni z czerwonego proszku, aby przesłać prąd wyżej.
  • Nie można przesłać prądu pomiędzy zwykłe bloki (np. ziemia) znajdujące się obok siebie. Nie są w stanie przesłać prądu dalej. Jeżeli nie możesz odsunąć od siebie bloków i połączyć ich kablem, umieść kabel dookoła nich.
  • Włączniki na górze bloków są zazwyczaj problematyczne. Jeżeli stworzysz mechanizm oparty na takim włączniku, zaraz po tym upewnij się, że działa należycie. Działanie takiego mechanizmu zależy od bardzo wielu czynników. Czasem blok, na którym znajduje się włącznik po prostu nie wysyła prądu poniżej. Jeżeli tak się stanie, przenieś włącznik w inne miejsce.

Zobacz także