Chcesz pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź listę artykułów do rozszerzenia lub zilustrowania czy potrzebnych zmian.

Osadnik

Z Minecraft Wiki Polska
Skocz do: nawigacja, szukaj

Osadnicy (ang. Villagers, pot. Wieśniak) to pasywne moby, żyjące swobodnie w świecie gry. Posiadają pozbawione włosów głowy, złączone brwi, oraz duże, charakterystyczne nosy. Spawnują się w losowo wygenerowanych wioskach, a w piwnicy igloo można spotkać kapłana. Każdy osadnik ma określoną profesję.

Zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Osadnicy mają najbardziej złożone zachowanie spośród wszystkich mobów. Nie atakują jednak gracza, nawet gdy zostaną przez niego zaatakowane, nie będą również uciekać. Nie będą trzymać się z dala od ognia i lawy (jak wiele innych mobów), nie wchodzą tam jednak celowo. Gracz może jednak zostać zaatakowany przez obrońcę wioski - żelaznego golema, jeśli taki w wiosce występuje. Osadnicy potrafią otwierać drzwi i wchodzić po drabinie, co pozwala im korzystać ze swoich domów. Nie mogą jednak otworzyć włazów ani furtek.

Do domów wchodzą zawsze kiedy jest noc lub pada deszcz. Uciekają przed wszystkimi wrogimi mobami i kryją się przed nimi w mieszkaniach, mimo tego, że jedynie zombie ich atakują. Od wersji 1.4.2 na poziomach trudności wyższych niż łatwy zombie po zabiciu osadnika mogą zamienić go w osadnika zombie. Mieszkańcy wiosek mogą "nawiązywać stosunki towarzyskie" z innymi mieszkańcami poprzez stawanie naprzeciw siebie i wydawanie dźwięków, co ma symbolizować rozmowę między nimi. Od wersji 1.8 mogą zbierać plony. Mali osadnicy potrafią się ganiać, co przypomina zabawę w berka, oraz lubią się spotykać z żelaznymi golemami, który daje im kwiaty.

Po zabiciu mieszkańca wioski nie wypada z niego żaden przedmiot oraz nie otrzymuje się żadnego doświadczenia.

Lista profesji[edytuj | edytuj kod]

Każdy mieszkaniec wioski ma przydzieloną losowo profesję. Profesja ma wpływ na to, jakimi przedmiotami handluje wieśniak i czym będzie się zajmował. Osadnik może przybrać jedną z poniższych profesji:

 • Rybak
 • Rolnik
 • Pasterz
 • Łuczarz
 • Rzeźnik
 • Rymarz
 • Wytwórca broni
 • Wytwórca narzędzi
 • Płatnerz
 • Kartograf
 • Bibliotekarz
 • Kapłan
 • Przygłup

Podnoszenie przedmiotów[edytuj | edytuj kod]

Wieśniacy mają osiem ukrytych miejsc w ekwipunku. Nigdy nie szukają celowo żadnych przedmiotów, ale jeśli w ich zasięgu jest chleb, marchew, ziemniaki, pszenica, wszelkie nasiona lub buraki, to podniosą je. Jednak jeśli komendą /gamerule ustawiono mobGriefing na false, osadnicy nie będą zbierać żadnych przedmiotów.

Dzielenie się jedzeniem[edytuj | edytuj kod]

Jeśli mieszkaniec wioski ma w swoim ekwipunku w zapasie przynajmniej 12 chlebów, 24 marchewki, ziemniaki bądź buraki, lub (wyłącznie w przypadku, kiedy wieśniak jest farmerem) 18 pszenicy, może się podzielić z wieśniakiem w pobliżu. Taka sytuacja następuje, kiedy drugi wieśniak ma mniej niż 3 chleby lub 12 marchewek, ziemniaków albo buraków, lub - jeśli osadnik jest rolnikiem - 15 chlebów, 60 marchewek, ziemniaków lub buraków albo 45 pszenicy.

Kiedy mieszkaniec wioski chce się podzielić, podchodzi do osadnika, którego wybrał (i który spełnia warunki podane powyżej) i znajdując w swoim pierwszym slocie z zapasami przynajmniej 4 kawałki chleba, marchwi, ziemniaków lub buraków bądź co najmniej 6 pszenicy, rzuca mu pół swoich zapasów.

Rolnictwo[edytuj | edytuj kod]

Osadnicy, również dzieci, odziani w brązowe szaty (zarówno rolnicy jak i mieszkańcy z innymi profesjami) mogą zbierać plony. Potrafią robić to poza granicami dowolnej miejscowości.Użytki rolne znajduje, szukając w promieniu 15 bloków pól uprawnych, jednak zainteresuje się nimi dopiero wtedy, gdy:

 • Jeśli wieśniak w brązowej szacie nie ma wystarczającej ilości żywności w jednym slocie w jego ekwipunku (15 chlebów, 60 marchewek, ziemniaków lub buraków bądź 45 pszenicy) i w okolicy są w pełni dojrzałe plony ziemniaków, pszenicy, marchewek lub buraków, to podejdzie do nich i je zniszczy, zbierając plon.
 • Jeśli wieśniak w brązowym ubraniu ma nasiona marchwi, ziemniaków lub buraków w swoim inwentarzu i znajduje blok powietrza powyżej pól uprawnych podejdzie do niego. Zawsze będą sadzić nasiona w kolejności ich położenia w swoim ekwipunku.

Warto zwrócić uwagę, że jeśli komendą /gamerule ustawiono mobGriefing na false, osadnicy nie będą zbierać ani sadzić roślin.

Piorun[edytuj | edytuj kod]

Jeśli piorun uderzy od 3 do 4 bloków od osadnika zamieni go w wiedźmę.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Naturalne generowanie[edytuj | edytuj kod]

Osadnicy spawnują się naturalnie w wioskach, a kapłani pojawiają się w piwnicach igloo.

Mali osadnicy[edytuj | edytuj kod]

Mieszkańcy wioski mogą się rozmnażać, ale muszą stanowić do 35% liczby drzwi w wiosce, żeby wygenerować dziecko-wieśniaka. Po 20 minutach dziecko wyrośnie na dorosłego osadnika.

Handel[edytuj | edytuj kod]

Information icon.png Osobny artykuł: Handel.

System wymiany handlowej to mechanika gry, która pozwala graczom handlować z wieśniakami i kupować od nich różne rzeczy płacąc za nie szmaragdami, lub innymi przedmiotami w zależności od profesji osadnika. Handlowanie może być pozytywne lub negatywne, w zależności od tego, jakie przedmioty można dostać i ile one kosztują. Handel jest dostępny tylko dla dorosłych mieszkańców wsi; gracz nie może handlować z dziećmi wieśniaków.

Kliknięcie prawym przyciskiem myszy na wieśniaka otworzy graczowi okienko handlu i pozwoli na handel z osadnikiem. W okienku pojawi się również profesja wieśniaka. Mieszkańcy wsi będą składać oferty w oparciu o ich zawód i karierę; to znaczy, że oferty będą się ograniczały do rzeczy spokrewnionych z profesją wieśniaka. Różne oferty mogą być przeglądane za pomocą przycisków w lewo i w prawo. Za większość rzeczy płaci się szmaragdami (jednak może się zdarzyć, że będzie można kupić np. 1 szmaragd za 16 kartek papieru. Handlowanie jest pożyteczne, gdyż dzięki niemu można nabyć rzadkie i nietypowe przedmioty, które byłyby dość trudne, lub niemożliwe do uzyskania w trybie przetrwania, jak np. Kolczuga oraz Zaklęta butelka. Gdy handel odbędzie się pomyślnie, nad głową wieśniaka pojawiają się purpurowe i zielone cząsteczki w kształcie krzyża. Kiedy wieśniak wydziela owe cząsteczki, dostaje 10 sekund regeneracji, co daje mu 4 (Heart.svgHeart.svg) Po udanym handlu, od mieszkańca wioski można kupić kolejne, niemożliwe wcześniej do zakupu przedmioty.

Wieśniak w zielonej szacie, tj. Przygłup, nie posiada okna transakcji.

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Więcej na: Poradniki/Zakładanie wioski


Osadnicy rozmnażają się zależnie od ilości prawidłowo postawionych drzwi. "Chętni" (patrz niżej), osadnicy będą się rozmnażać dopóki ilość osadników nie będzie równa lub większa 35% (Bedrock Edition: 100%) prawidłowych drzwi (liczba zaokrąglona w dół). Typ stworzonego w ten sposób osadnika jest niezależny od profesji rodziców.

Prawidłowymi drzwiami są każde drzwi w zasięgu wioski gdzie ilość wolnych bloków na długości 5 bloków w linii prostej na przeciwko jednej strony drzwi nie jest taka sama jak ilość "zewnętrznych" po drugiej stronie drzwi. Strona jest "zewnętrzną" gdy nie ma po niej nic oprócz bloków przezroczystych nad nią do samego nieba.

Co jakiś czas jest tworzona lista ludności wioski w celu obliczenia jej populacji. Wszyscy osadnicy w zasięgu poziomej granicy wioski oraz 5 bloków poziomo (Bedrock Edition: brak limitu co do wysokości) od centrum wioski będą liczeni jako część populacji w celu zadecydowania czy dalsze rozmnażanie powinno być dozwolone. Gdy wszystkie warunki są spełnione, osadnicy w zasięgu wioski będą wchodzić w tryb rozmnażania. Gdy dwóch osadników w trybie rozmnażania będzie blisko siebie, tryb ten zakończy się i zostanie stworzone dziecko.

Chęć[edytuj | edytuj kod]

Dodatkowo osadnicy muszą być "chętni" do rozmnażania. Po rozmnażaniu osadnicy przestają być chętni i muszą zostać ponownie zachęceni aby wejść w tryb rozmnażania.

Osadnicy mogą stać się ponownie chętni poprzez handlowanie z nimi. Stanie się tak gdy zostanie odblokowana nowa oferta lub jest 20% szans przy handlu. Kiedy tak się stanie wokół osadnika pojawią się zielone cząsteczki i stanie się ponownie chętny.

Osadnicy mogą również stać się chętni gdy w ekwipunku posiadają przynajmniej 3 chleba, 12 marchewek, 12 ziemniaków, lub 12 buraków w jednym slocie ekwipunku. Każdy osadnik z nadmiarem jedzenia (zazwyczaj farmerzy) będzie rzucał jedzeniem w kierunku innych osadników, pozwalając innym osadnikom je podnieść i ponownie być chętnymi. Gracz może również rzucić jedzeniem w kierunku osadników w celu zachęcenia ich do rozmnażania. Osadnicy wykorzystają jedzenie aby stać się ponownie chętnymi do rozmnażania się.

Zombie Osadnik[edytuj | edytuj kod]

Od wersji 15w35a, a oficjalnie od 1.9 zombie osadnik zachowuje swoją profesję (tzn. nosi pozostałości stroju, w które był ubrany zanim jeszcze został zainfekowany). Jest 5% szans na to że się odrodzi zamiast zwykłego zombie. Jeśli zombie atakuje wieśniaka jest szansa że go zainfekuje (na trybach: trudny 100%, normalny 50%, łatwy i pokojowy 0%), po czym przekształci się w wieśniaka zombie. Najczęściej zdarza się to podczas oblężeń wiosek (tzw. zombie siege). Aby "uzdrowić" wieśniaka zombie należy, najpierw rzucić w niego miksturę słabości, a następnie dać mu normalne złote jabłko klikając na niego prawym przyciskiem myszy. Usłyszymy głośny syczący dźwięk po czym nasz "pacjent" zacznie drżeć. Leczenie kilka minut (zaleca się chronić leczonego zombie). Po tym czasie otrzymamy zdrowego normalnego wieśniaka. Jeśli podczas przemiany miał na sobie zbroję, po prostu zniknie na wieśniaku.

Szybkość leczenia może być zwiększona poprzez umieszczenie w pobliżu łóżek lub krat. Prędkość jest proporcjonalna do wzoru: (liczba tych bloków w sześcianie wielkości 7*7*7 naokoło jego stóp) * 0.3 + 1. To wskazuje na potrzebę budowy cel lub zagród dla zarażonych wieśniaków.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia używa dawnego formatu wersji konsolowych
Pełna wersja
1.0.0Beta 1.9-pre1Dodano osadników.
Nad sobą mają napis.
Beta 1.9-pre2Usunięto napisy widniejące nad głowami osadników.
1.111w49aDodano jajo przyzywające osadnika.
1.212w05aOsadnicy potrafią otwierać i zamykać drzwi, wracać do domów, gdy zapadnie zmrok, a także wykrywać domy.
12w06aOsadnicy mogą nawiązywać stosunki towarzyskie z innymi mieszkańcami danej wioski i pasywnymi mobami, ale i uciekać przed zombie. Wracają też do domów, kiedy zaczyna padać deszcz.
12w07aPopulacja osadników w wiosce jest zależna od ilości domów. Dodatkowo od tej wersji ich dzieci potrafią biegać.
12w08aDodano żelaznego golema, który czuwa nad bezpieczeństwem mieszkańców wiosek. Atakuje wszystkie agresywne moby (z wyjątkiem creeperów), które zbliżą się do wioski, a także wszystkie moby, które zaatakują mieszkańca wioski (w tym także gracza).
12w18aJaja przyzywające przywołują osadnika o losowej profesji.
1.3.112w21aDodano handel z osadnikami, a najczęstszą walutą są szmaragdy.
1.4.212w32aOsadnicy reagują pozytywnie jeżeli gracz z nimi handluje, jednak gdy gracz ich atakuje, będą reagować negatywnie.
Osadnicy mogą zostać zarażeni przez zombie.
1.4.4Gracz może rozmnażać osadników poprzez kliknięcie PPM z jajem przyzywającym osadników na dorosłego osadnika.
1.513w22aDodano dźwięki dla osadników.
1.814w04aUsprawniono osadników:

• Od teraz osadnicy mogą zbierać i sadzić to, co rośnie na ich polach;
• Od teraz osadnicy potrafią zrobić chleb i dzielić się nim z głodnymi osadnikami;

• Od teraz osadnicy mogą się rozmnażać po zjedzeniu 3 chlebów, 12 marchewek lub 12 ziemniaków.
1.915w31aOd teraz osadnicy niszczą dojrzałe buraki, nie zbierając ich.
15w35aOd teraz zombie osadnicy zachowują swoją profesję i mają inne tekstury;
Zarażony osadnik od 15w35a.png
15w38aOsadnicy mogą teraz zbierać buraki i nasiona buraków.
Osadnicy mogą teraz używać i udostępniać buraki jako pokarm.
Osadnik farmer może teraz sadzić nasiona buraków.
15w39aOsadnicy są nieznacznie wyżsi (dorosłe: 1,95 bloki wysokie, a nie 1,8; dzieci: 0,975 bloki wysokie, a nie 0,9).
15w43aOsadnika kapłana i jego zarażoną wersję można znaleźć teraz w „klatce” w piwnicy igloo.
1.1116w32bDodano naturalnie odradzających się osadników w zielonych szatach, posiadają one nazwę Przygłup.
Zmieniono ID osadników z Villager na villager
16w39aDodano profesję Kartograf.
Pocket Edition Alpha
0.9.0build 1Dodano osadników. Nie mogą handlować, ani otwierać drzwi.
build 2Dodano dźwięki osadników.
build 3Teraz zombie atakują osadników.
Dzieci osadników teraz są szybsze.
0.12.1build 1Osadnicy otwierają teraz dębowe drzwi.
Osadnicy mogą teraz zbierać dojrzałe plony.
Mogą być teraz zainfekowani przez zombie.
0.13.0build 2Osadnicy potrafią teraz otwierać wszystkie drzwi, nie tylko dębowe.
0.14.0build 1Osadnik zmienia się w wiedźmę po trafieniu przez piorun.
Osadnicy są nieznacznie wyżsi (dorosłe: 1,95 bloki wysokie, a nie 1,8; dzieci: 0,975 bloki wysokie, a nie 0,9).
Pocket Edition
1.0build 1Teraz osadnicy pojawiają się w piwnicach igloo.
Console Edition
TU7CU11.0Dodano osadników. Nie mogą handlować, ani otwierać drzwi.
TU12Teraz osadnicy mogą otwierać drzwi.
Z nadejściem nocy osadnicy zostają w domach.
Mogą być atakowani przez zombie.
Dzieci osadników mogą biegać.
TU141.04Dodano handel.
Osadnicy przybierają teraz losową profesję.
TU31CU191.22Osadnicy mają okienka handlu zależne od profesji.
Mogą zbierać plony.
Kiedy osadnik zostanie trafiony piorunem, zmieni się w wiedźmę.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Zły osadnik
 • Do gry miała zostać dodana twarz złego wieśniaka. Pojawiałaby się wtedy, gdy gracz uderzyłby osadnika. Nie zostało to jednak zrealizowane.
 • Osadnicy potrafią odnajdywać domy.
 • Pierwotnie mobami zamieszkującymi wioski miały być pigmany.
 • W wioskach kuźnie mimo, iż są chatami kowala, nie posiadają kowadła i nie pojawia się w nich kowal.
 • Osadnicy od wersji Beta 1.9-pre1 mieli to samą inteligencję co kurczak, a nad ich głowami widniały napisy "TESTIFICATE", które zostały usunięte w Becie 1.9-pre2.
 • Zarażony osadnik może się pojawić nocą i w ciemnych pomieszczeniach.
 • Dzieci osadników są o 50% szybsze.
 • Po zarażeniu małego wieśniaka zostaje on małym zarażonym osadnikiem.
 • Możliwe jest założenie wioski poprzez uzdrowienie dwóch zarażonych wieśniaków, odrodzonych naturalnie (np. z spawnera potworów).
 • Przy użyciu odpowiednich programów można zmienić oferty handlowe osadników.
 • Jajko tworzące zombie może przywołać zarażonego osadnika.
 • Na czas Prima Aprilis 2014 roku wszyscy gracze mieli skórkę osadnika. Zostały wtedy także dodane dźwięki podobne do głosów osadników.
 • Do wersji minecrafta 1.10 niemożliwe było za pomocą znacznika nazwać osadnika, lecz od wersji 1.11 jest to możliwe.
 • Po nazwaniu wieśniaka, po wejściu w oferty handlu zamiast jego nazwy zawodu będzie widoczna nadana przez nas osadnikowi nazwa.
 • Osadnicy mogą się rozmnażać. Robią to automatycznie, gdy liczba dorosłych mieszkańców wyniesie 35% liczby drzwi w wiosce.
 • Mały zarażony osadnik nie płonie za dnia.
 • Na plakacie wersji 1.6 widoczny jest niebieski osadnik nigdy niedodany do gry.
 • Notch wspomniał w wywiadzie dla Rock Paper Shotgun, że w wioskach byłoby możliwe wykonywanie zadań (ang. quest) znajdujących się np. na tablicy w wiosce. Przykładowa misja, cytując Notcha, wyglądałaby tak: "...tablica zadań, powiedzmy, że z obrazkiem kawałka wieprzowiny i napisem głoszącym cztery. No tak, więc muszę zdobyć cztery kawałki wieprzowiny. Myślę, że to mogło by zadziałać, jeśli zrobiłoby się to wystarczająco dziwacznie. Nie trzeba wykonywać tych zadań, żeby zrobić postęp. Ale jeśli się na to zdecyduję otrzymasz diament. Dzięki temu uzyskasz wiele mini-zadań, co zwiększy przychylność miasta..."

Możliwe, że chodzi teraz o Handel. Projekt porzucono.

 • Po udanym handlu osadnicy regenerują pewną ilość zdrowia.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]