Minecraft Wiki Polska
Advertisement

Płyty muzyczne są przedmiotami umilającymi rozgrywkę, które umożliwiają granie różnych melodii, od spokojnych i klimatycznych do bardziej refleksyjnych i zmysłowych. W grze na chwilę obecną jest 12 różnych płyt autorstwa C418, dwie płyty autorstwa Leny Raine, jedna płyta autorstwa Samuela Åberga i jedna płyta stworzona przez Aarona Cherofa. Utwory na nagraniach mogą zostać zastąpione niestandardowymi utworami – wymagana jest do tego odpowiednia paczka zasobów. Aby móc odtworzyć utwór, gracz musi wytworzyć szafę grającą. Poradnik ten przedstawia sposoby łatwego pozyskiwania płyt muzycznych.

Płyty jako łupy w skrzyniach

Sposób ten polega na zbieraniu płyt generowanych w skrzyniach w strukturach (leśnych dworach, lochach i ruinach bastionu). Choć szansa na pojawienie się płyt w skrzyniach nie jest niska (21,8%), sposób ten jest żmudny (ze względu na konieczność poszukiwania struktur) i można pozyskać dzięki niemu tylko trzy płyty: Płyta Cat cat, Płyta 13 13 i Płyta muzyczna Pigstep Pigstep. Ostatnia z tych płyt może być uzyskana jednak tylko tym sposobem.

Tworzenie płyty z fragmentów

Jest szansa na znalezienie w skrzyniach w pradawnych miastach fragmentów płyty 5.

Wytwarzanie

Składniki Przepis wytwarzania
Fragmenty płyty



Grid layout Arrow (small)






Wyszczotkowanie płyty z podejrzanego bloku

Używając pędzla na podejrzanym żwirze w ruinach szlaku jest mała szansa na zdobycie płyty Relic.

Zabicie creepera przez szkielet

Ten sposób jest zdecydowanie szybszy i bardziej efektywny niż poprzedni, lecz jest też trudniejszy i może spowodować szkody w pobliskim terenie.

Do zastrzelenia creepera przez szkielet można doprowadzić na różne sposoby.

Uwaga: w żadnym z tych sposobów nie zaleca się wykorzystywania naładowanych creeperów, ze względu na to, że zadają o wiele więcej obrażeń, niż zwykłe i powodują większe szkody w otoczeniu.

Zabicie creepera na wolnej przestrzeni

Technika ta w skrócie polega na osłabieniu creepera i późniejszym zmuszenie szkieleta (lub w biomach śnieżnych tułacza) do wystrzelenia w jego kierunku, żeby go dobić.

Creeperszkielet

Creeper i szkielet ścigające gracza

Gracz będzie potrzebować przynajmniej ItemCSSżelaznej siekiery, lecz zaleca się także, aby gracz posiadał:

  • ItemCSS tarczę, aby unikać strzał szkieleta lub zabezpieczyć się przed ewentualnym wybuchem creepera;
  • ItemCSS jakąkolwiek zbroję (pełen zestaw żelaznej zbroi wystarcza w zupełności);
  • ItemCSS jedzenie, aby móc zregenerować rany lub mieć energię do ewentualnej ucieczki;
  • ItemCSS zapasową broń, w razie gdyby sprawy przybrały zły obrót lub do zabicia innych mobów przeszkadzających nam.

Teraz należy poczekać, aż nadejdzie noc, a gdy już nastanie, twoim zadaniem jest znalezienie creepera i szkieleta (na zimowych biomach można zamiast szkieleta wykorzystać tułacza). Uważaj, nie możesz dopuścić, aby creeper stracił jakikolwiek punkt zdrowia. Następnie musisz zadać żelazną siekierą dwa ciosy creeperowi, aby szkielet mógł bezproblemowo dobić go jednym strzałem z łuku. Wtedy jedna z 12 płyt powinna z niego wylecieć. Gdy już zadasz te dwa ciosy, ustaw się tak, aby creeper był pomiędzy tobą i szkieletem w mniej więcej tej samej osi. Niezmiernie ważne jest to, aby po zadaniu pierwszego ciosu odsunąć się od creepera i zaatakować go jeszcze raz dopiero wtedy, kiedy siekiera będzie z powrotem gotowa do zadania mocniejszego ciosu (1,11 s.) Pamiętaj, że walcząc z creeperem, upewnij się, że robisz to w miejscu odpowiednim, aby nie naruszyć terenu lub struktur w razie nieszczęśliwego wypadku.

Uwięzienie creepera i szkieleta

Sposób ten polega na zwabieniu szkieleta i creepera w przygotowany przez gracza system dołów-pułapkę. Choć jest to dość trudne i wymaga cierpliwości, jest całkiem efektywne i pozwala przy odrobinie wprawy zebrać nawet kilka płyt jednej minecraftowej nocy.

Pułapkacreeper1

Przekrój przykładowej pułapki

Gracz powinien zaopatrzyć się w:

Gracz powinien rozpocząć od wykopania trzech dołów w linii prostej – jednej przeznaczonej dla szkieleta, drugiej dla creepera i trzeciej dla gracza, odległych od siebie o 2–3 bloki. Jest to szczególnie ważne pomiędzy drugim a trzecim dołem, gdyż jeśli gracz będzie znajdował się zbyt blisko creepera, ten może wybuchnąć. Głębokość wykopu powinna uniemożliwiać mobom opuszczenie ich. Na wysokości dwóch bloków (tj. „oczu” gracza czy creepera) od dna dziury powinien być wykopany wąski otwór łączący ją z resztą, żeby umożliwić później strzałom szkieleta przemieszczanie się pomiędzy nimi. Szerokość i długość dołów są dowolne, jednak optymalnymi wymiarami są 2 × 2 – ułatwia to wrzucanie mobów do otworów. Doły powinny znajdować się na otwartej, najlepiej płaskiej przestrzeni, z dala od budowli, struktur i skrzyń należących do gracza, by zapobiec ich eksplozji. Warto oświetlić teren w pobliżu wykopu, żeby uniemożliwić pojawianie się innych potworów.

Następnie do dołów należy zaprowadzić creepera i szkielet lub tułacza – kolejność nie ma znaczenia, ale zaleca się najpierw osadzić w dole tego pierwszego. Creeper powinien znaleźć się w środkowym dole, a szkielet w jednym z bocznych.

Pułapkacreeper2

Creeper wrzucany do dołu

Zwabienie tych mobów do pułapki nie jest oczywiście najłatwiejszym zadaniem. Chociaż creeper jest stosunkowo łatwy do przemieszczenia w pobliże pułapki ze względu na fakt, że śledząc gracza, trzyma się blisko niego, to jednak nietrudno sprowokować go do wybuchu. Sama eksplozja może być na dłuższą metę frustrująca, ale nie powinna być dla życia odpowiednio przygotowanego gracza dużym zagrożeniem. Podczas podejmowania prób wrzucenia creepera do dołu gracz musi trzymać się możliwie jak najdalej od moba, by ten nie eksplodował, co kilka sekund uderzając go – najlepiej z rozbiegu, bo powoduje on odrzucenie moba na większą odległość.

Do konfrontacji ze szkieletem praktycznie niezbędna będzie tarcza. Sam mob będzie atakował gracza z dystansu i będzie unikał podchodzenia bliżej, ale może zostać do tego zmuszony, gdy gracz odejdzie odpowiednio daleko (ale nie opuszczając pola widzenia szkieleta). Przy umieszczaniu szkieleta w dole przydatne będzie uderzanie go z rozbiegu, tak jak w przypadku creepera.

Oczywiście nie powinno się odbierać zbyt wiele punktów życia obu mobom przy ich sprowadzaniu. Przy wrzucaniu ich do dołów lepiej używać ręki aniżeli miecza, jednak posiadanie broni wciąż jest konieczne na wypadek złego obrotu spraw lub pojawienia się innych potworów w pobliżu.

Gdy oba potwory znajdą się w dołach, gracz powinien wejść do ostatniego, który pozostał pusty i ustawić się tak, by na drodze strzał wypuszczanych przez mierzącego w niego szkieleta stał creeper. Po kilku strzałach ten drugi powinien umrzeć i pozostawić po sobie jedną z płyt muzycznych.

Pułapka może być używana wielokrotnie. Gracz może nazwać schwytanego szkieleta znacznikiem i w ten sposób zapobiec jego znikaniu – nie będzie już wówczas musiał chwytać tych mobów ponownie podczas przygotowywania pułapki. Warto też zakryć dół, w którym się znajduje, by zapobiec jego spaleniu w świetle dnia. Pułapkę można też ulepszyć, budując ściany i dna dołów z materiałów odpornych na wybuchy, jak na przykład obsydian.

Podsumowanie

Zdobyte płyty można odtwarzać w każdej chwili, a także zbierać je do swojej kolekcji płyt. Na serwerach wieloosobowych w trybie przetrwania można je wykorzystać m.in. aby sprzedać je komuś, tworzyć ciekawy klimat lub urządzać dyskoteki. Można także wystawić gablotę z kolekcją, aby popisać się rzadkim łupem przed innymi graczami – wybór należy do Ciebie.

Jeśli znudziły ci się standardowe utwory, możesz także pobrać odpowiednią paczkę zasobów z internetu zawierającą podmienione utwory, w tym nie tylko dotyczące płyt muzycznych. Możesz także stworzyć swoją własną paczkę zasobów i wgrać do niej swoje własne piosenki. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak stworzyć taką paczkę, ten poradnik jest stworzony dla ciebie.

Advertisement