Minecraft Wiki Polska
Advertisement
Książka z piórem
Nieaktualne informacje!
Artykuł w całości lub w części jest nieaktualny i wymaga zaktualizowania. Jeśli jesteś gotów podjąć się tego, sprawdź stronę dyskusji.


Grid Żelazna łopata
Artykuł w budowie!
Trwa duża aktualizacja strony Poradniki/Przetrwanie w Netherze. Jeśli chcesz, możesz przy niej pomóc.


Nether to groźne miejsce - odpowiednik piekła, zaludniony przez zombifikowanych piglinów, piglinów, hogliny, ghasty, płomyki, kostki magmy i mroczne szkielety. Zastanawiacie się więc: po co w ogóle zapuszczać się w takie miejsce? Na początek, nie ma tam w ogóle creeperów, a poza tym jest miejscem, gdzie znajdziemy wiele rzadkich i użytecznych składników Mikstur. Dodatkowo, znajdziemy tu pokłady netherracku (który pali się "wiecznym ogniem") oraz piasku i gleby dusz, a także złota i kwarcu. Można też znaleźć tutaj netheryt - cenny surowiec służący do ulepszania diamentowej zbroi. Nether może także służyć jako stacja przesiadek podczas podróży na duże dystanse (więcej informacji w tym poradniku). Niniejszy poradnik pomoże Wam na dobre osiedlić się w Netherze.

Tworzenie Portalu Netheru

Sam portal Netheru został już opisany na tej Wiki.

NDportal

Tworzenie portalu przy użyciu lawy i wody

Jeśli nie masz obsydianu (albo nie masz diamentowego kilofa), ale masz wiadra i dostęp do wody oraz lawy, możemy stworzyć portal (zalewając lawę wodą) stopniowo obudowując go formą, o wymiarach 3x6x6. Taką formę odlewniczą musisz stworzyć z bruku lub innego niepalnego materiału, stopniowo dobudowując kolejne poziomy i formując bloki obsydianu w pozostawionych otworach. Trzeba pamiętać że ten proces nie będzie działać w Netherze (z braku możliwości wylania wody).

  1. Będziesz potrzebował po 10 wiader z lawą i wodą, możesz stworzyć w pobliżu jeziorko jeśli masz mniej wiader.
  2. Zbuduj ramkę o wymiarach 3x6 (w środku ma nam zostać rów o długości 4).
  3. Wypełnij 2 środkowe pola lawą, następnie umieść wodę obok lawy, lawa powinna zamienić się w obsydian. Jeśli uzyskałeś bruk, wydobądź go i spróbuj ponownie. Woda musi stykać się ze źródłem lawy.
  4. Rozbuduj ramkę w górę teraz umieść lawę na końcu rowu, a wodę umieść bliżej środka. To samo zrób z drugiej strony. Powtórz ten punkt 3 razy.
  5. Dla góry portalu obsydian tworzysz jak przy podstawie - lawa w środku, a woda po bokach.
  6. Teraz wystarczy usunąć zbędny bruk i krzesiwem aktywować portal.

Przygotowanie do wyprawy

Zacznij od zebrania potrzebnych narzędzi oraz bloków, pamiętając jednak, że możesz kilkukrotnie zginąć ucząc się przetrwania. Będziesz potrzebował dużo bruku oraz żelaza, więc upewnij się, że masz duże zapasy w domu.

Podstawowe zaopatrzenie

  • Bloki: Zacznij z przynajmniej trzema stackami bruku na schron i ścieżki (w Netherze nie występuje, jedyny jakim będziesz dysponował to ten który przyniesiesz, a będzie bardzo potrzebny) oraz stack ziemi do wspinania się na klify. Trochę kolorowej wełny może być przydatne do oznaczenia drogi.
  • Surowce: Przynajmniej ćwierć stacka drewna oraz żelaza na narzędzia oraz trochę nici na łuk.
  • Jedzenie: Zabierz ze sobą jedzenie, najlepiej dużo. Ważne żebyś utrzymywał pasek głodu pełny, zapewni ci to regenerację zdrowia (ciastka i kawałki arbuza mogą być przydatne). Grzyby są dość popularne w Netherze, ale potrawka grzybowa jest dosyć ciężkim posiłkiem, a ciężkie posiłki nie pozwalają osiągnąć pełnych korzyści dopóki pasek głodu nie spadnie niebezpiecznie nisko.
  • Uzbrojenie i narzędzia:
    • Nie ryzykuj diamentowego osprzętu, bardzo łatwo je stracić, żelazne przedmioty są w zupełności wystarczające.
    • Zaklęte przedmioty są przydatne, jednak niektóre zbędne w Netherze: zaklęty ogień, płomień, ponieważ Netherowe moby są odporne na ogień oraz respiracja, wodna koaligacja - ze względu na brak wody. Za to bardzo przydatne są zaklęcia ochrony (przed ogniem, balistyczna, od wybuchów). Szczególnie pomocne są niezniszczalność oraz powolne opadanie.
    • Będziesz potrzebował żelaznej zbroi do przyzwoitej ochrony.
    • Weź ze sobą łuk oraz stack strzał do zabijania ghastów. Łuk z zaklęciem Moc I zabija ghasta jedną strzałą.
    • Będziesz potrzebował kilofu do wydobycia większości bloków: netherracku, jasnogłazu, bloku netherowej cegły oraz rudy kwarcu, rzadziej łopaty do wykopania piasku dusz (ale nie jest konieczna). Nie jest wymagane także drewno, gdyż od wersji 1.16 jego rolę pełnią trzony netherowych grzybów.
  • Inne potrzebne przedmioty:
    • Zabierz ze sobą pochodnie, zazwyczaj będziesz widział nawet bez żadnego oświetlenia, jednak nie za dobrze, po za tym pochodniami możesz oświetlić schody albo drogę którą idziesz.
    • Lampiony są szczególnie poręczne, po za oświetleniem mogą wskazywać drogę którą przyszliśmy.
    • Możesz także wziąć stack drabinek, znajdziemy tu dużo klifów.
    • Kraty mogą zastąpić płot oraz szyby, ponadto mogą blokować lawę, ale pamiętaj, że moby mogą przeskoczyć przez pojedynczy blok kraty (ma on bowiem normalną wysokość jednego metra) - zabierz cały stack.
    • Jeśli możesz weź ze sobą 10 sztuk obsydianu, może się zdarzyć sytuacja, że będziesz musiał awaryjnie zbudować nowy portal.
    • Krzesiwo pozwoli ci aktywować nowy portal lub stary - zgaszony np. kulą ghasta.
    • Jeden fragment złotej zbroi zabezpiecza cię przed atakiem piglinów.
  • Opcjonalnie możesz zabrać:
    • Węgiel oraz drewno do zrobienia większej ilości pochodni w razie potrzeby. Jeśli masz mało bruku możesz zabrać więcej węgla i przepalać netherrack na cegły, ściany z ich bloków są równie wytrzymałe co te z bruku, co więcej netherrack znajdziesz wszędzie. Stack węgla wystarcza na 4 stacki pochodni, powinno ci to wystarczyć nawet na dłuższą podróż. Dodatkowo w fortecy możesz pozyskać węgiel z mrocznych szkieletów.
    • Możesz zabrać żelazne drzwi do ochrony schronu, nie zapomnij przycisków lub/i dźwigni. (płyty naciskowe nie są dobrym rozwiązaniem - mogą być aktywowane przez moby).
    • Pół stacku schodów z bruku może się przydać do budowy przejść obok schronu.
    • Drewniany płot oraz drzwi drzwi mogą zapalić się od lawy, jednak płot chroni nas przed zombifikowanymi piglinami, a kraty nie.
    • Szyby są łatwe do stłuczenia, jednak zapewniają lepszą widoczność niż kraty.
    • Bloki śniegu oraz dynie mogą się przydać do zrobienia bałwana, który zadaje obrażenia blaze'om oraz odciąga ich uwagę.
    • Sztabki złota mogą się przydać do handlu z piglinami

Witamy w piekle!

Kiedy po raz pierwszy wejdziesz do Netheru możesz być powalony tym co zobaczysz, jednak nie trać czasu, jesteś w niebezpiecznym miejscu. Od początku musisz uważać na ogień, lawę, klify, a szczególnie na ghasty. Patrz pod nogi, łatwo możesz wpaść w jakiś dół.

Poza ghastami możesz spotkać kostki magmy, ale one są stosunkowo łatwe do zabicia. Nie zadzieraj z zombifikowanymi piglinami, później się nimi zajmiesz.

Ochrona portalu

Pierwsze zadanie to zabezpieczenie portalu. Zbuduj dookoła niego schron z bruku. Powinien być wysoki na 5 bloków, jednak portal może być częścią dachu. Użyj krat jako okna. Podłogę możesz wykonać z pół-bloków. Zostaw miejsce na stół warsztatowy oraz skrzynię albo dwie. Dodaj drzwi, na początek drewniane, chyba że wiesz jak zabezpieczyć przycisk lub dźwignie przed kulami ghasta.

Budowanie małej bazy naokoło portalu jest bardzo ważne, ale stworzenie jej z netherracku nie jest bezpieczne, ghasty niszczą go z łatwością. Możesz także użyć cegły lub kamień, jednak bruk jest najtańszym rozwiązaniem i jest odporny na ghasty. Kopanie jaskiń jest dużo łatwiejsze, ale kula ghasta może zrobić spory bałagan w takiej kryjówce.

Później możesz zbudować większą bazę, jednak na razie powinno ci wystarczyć pomieszczenie z portalem, skrzynią i ze stołem do craftingu. Skrzynia jest ważna, możesz zostawić część zaopatrzenia, w razie śmierci nie stracisz wszystkiego, ponadto nie będziesz musiał wracać do domu po zapasy w razie potrzeby. Na wyprawę zabierz kilof, miecz, łuk, strzały, jedzenie, ziemię lub bruk do blokowania lawy, krzesiwo oraz łopatę. Resztę przedmiotów oraz dodatkowe jedzenie możesz zostawić w skrzyni.

Do zabezpieczenia bazy przed odradzaniem się w niej mobów, użyj przezroczystych bloków lub półbloków jako podłogi. Jednak pamiętaj, że moby mogą się nadal odradzać na samym portalu.

Wyjątkowe sytuacje

  • Możesz się znaleźć pod ostrzałem ghasta po przekroczeniu portalu, nie panikuj! - skoncentruj się na budowie ściany między tobą a ghastem odbijając lecące kule w miarę możliwości (przy wyrzucaniu kul ghast wydaje charakterystyczny dźwięk, przygotuj się odbij kulę). Reaktywuj portal jeśli został wyłączony przez wybuch.
  • Jeśli twój portal znajduje się nad morzem lawy zbuduj jak najszybciej ścieżkę do bezpiecznego miejsca. Tam zbuduj schron oraz portal. Dezaktywuj stary portal, aby ten z normalnego świata prowadził do nowego.
  • Znalazłeś się w obu sytuacjach na raz? Masz przewalone... Jednak nie jest to sytuacja beznadziejna, buduj ścieżkę i odbijaj kule, aż będziesz bezpieczny.
  • Portal może się stworzyć także w fortecy jest to dosyć niebezpieczna sytuacja, czym szybciej zbuduj schron, uważaj dodatkowo na blaze'y oraz mroczne szkielety.

Jeśli twój portal został wyłączony

Twoim pierwszym posunięciem w takiej sytuacji powinno być użycie krzesiwa. Jeżeli go nie masz, nie wszystko jeszcze stracone. Możesz liczyć na uderzenie kuli ghasta (możesz ją próbować odbić w stronę portalu), która jest w stanie reaktywować portal.

FS-less-portal

Aktywacja portalu

Ale jeśli nie masz sił i nerwów na to, możesz wykorzystać metodę ukazaną na obrazku. Deski nie zapalą się od razu, trzeba chwilę poczekać. Możesz także próbować, poprowadzić strumień lawy przez portal. Deski są najtańsze, jednak można użyć wełny, drewna albo płotu.

Istnieje jeszcze jeden sposób na reaktywację portalu: znajdując się blisko fortecy zabij blaze'a oraz mrocznego szkieleta, powinieneś uzyskać płomienną różdżkę oraz węgiel (różdżkę zamień na płomienny proszek). Następnie zabij ghasta, który sabotował twój portal, z niego wypadnie proch. Z pozyskanych przedmiotów stwórz ogniste kule i reaktywuj portal.

Odpieranie ghastów

Ghasty są jednymi z najtrudniejszych mobów do pokonania, unoszą się i atakują ognistymi kulami o ogromnym zasięgu, które są bardzo niebezpieczne. Stosunkowo łatwo uniknąć kul, ale powodują one duże zniszczenia, nie wspominając o podpalaniu miejsca uderzenia. Klasyczną obroną jest budowa mini-schronu z bruku, wysokości 3 bloków, z drabiną do wystawiania głowy i łuku ponad mur, z opcjonalnym dachem 3x3 - 2 metry nad murem.

Jak wspomniałem, najlepszą drogą do zabicia ghasta jest strzał z łuku. Ale możesz także odbijać jego kule klikając lewym przyciskiem myszy na nie. Jeśli uda ci się trafić ghasta jego własną kulą, poniesie on śmierć a ty otrzymasz osiągnięcie zwrot do nadawcy. To może wymagać jednak ćwiczeń, nie opieraj na tym całej obrony przed ghastami.

Materiały w Netherze

Kiedy znajdziesz netherową twierdzę, możesz spotkać w niej następujące materiały:

Gdy znajdziesz Ruiny bastionu, zastanów się, zanim do nich wejdziesz. Jest to struktura pełna piglinów, piglinów-brutali oraz kostek magmy. Można w niej znaleźć przydatne przedmioty, nawet netheryt, jednak do jej podboju należy się bardzo dobrze przygotować. Zalecana jest bardzo wytrzymała zbroja i silna broń. Jeżeli nie jesteś wystarczająco przygotowany, zapisz współrzędne bastionu i wróć do niego innym razem.

Biomy w Netherze

Nether jest podzielony na biomy, tak jak świat podstawowy. Obecnie biomów w piekle jest pięć: Netherowe Pustkowia, Szkarłatny Las, Spaczony Las, Dolina Dusz i Bazaltowa Delta.

Netherowe Pustkowia

Jest to często spotykany biom, przypominający Nether przed wersją 1.16. Zbudowany jest w większości z Netherracku, można spotkać tutaj lawę i ogień. Na lawie czasem odradzają się Magmołazy. Oprócz nich w biomie Netherowych Pustkowi można spotkać Ghasty, Pigliny, zombifikowane Pigliny, Endermany i Kostki Magmy. Generują się tu rudy kwarcu i netherowe rudy złota.

Szkarłatny Las

Biom ten jest porośnięty szkarłatnym nylium i wielkimi szkarłatnymi grzybami. Ich trzony są właściwie pewnym rodzajem drewna, z którego można zrobić wszystkie wyroby z wyjątkiem łódek. Szkarłatny Las jest niebezpieczny ze względu na często pojawiające się grupy Piglinów oraz Hoglinów. Hogliny są jednak źródłem mięsa, dzięki czemu w Netherze można przetrwać.

Spaczony Las

Jest to najbezpieczniejszy biom Netheru, pojawiają się tu tylko neutralne Endermany. Generuje się tu spaczone nylium i rosną wielkie spaczone grzyby, których trzony również są typem drewna.

Dolina Dusz

Dolina Dusz to bardzo niebezpieczny biom ze względu na często odradzające się Ghasty. Charakteryzuje się on powierzchnią z gleby dusz i piasku dusz, niebieskimi płomieniami palącymi się na wspomnianych blokach, a także kolumnami z bazaltu, które imitują zastygłą lawę. Biom ten jest źródłem gleby i piasku dusz oraz bloków kości, które generują się w skamielinach, jednak gdy nie masz silnej broni na ghasty, omiń Dolinę Dusz szerokim łukiem.

Bazaltowa Delta

Jest to dość niebezpieczny biom pełen lawy i Kostek Magmy. Generują się tutaj masywne kolce z bazaltu oraz złoża czernitu, można też spotkać bloki magmy. Zanim wybierzesz się na Bazaltową Deltę, zaopatrz się w miksturę odporności na ogień lub zbroję z zaklęciem ochrony przed ogniem, gdyż bardzo łatwo wpaść do jeziorek lawy. Problem mogą stanowić też Kostki Magmy, dlatego warto zabrać silną broń oraz tarczę.

Zwiedzanie Netheru

Kiedy wybieramy się na przechadzkę musimy pamiętać o kilku rzeczach:

  • Agresywne moby są powszechne i odradzają się praktycznie wszędzie gdzie jest trochę miejsca. Na szczęście 2 najgroźniejsze moby - ghast i blaze mają specjalne wymagania. Ghasty potrzebują wolnej przestrzeni o wielkości 5x5x5, bez przeźroczystych bloków oraz pół-płytek. Blaze'y odradzają się jedynie w fortecy, w specjalnym pomieszczeniu, przy świetle nieprzekraczającym 12 (czasem jednak robią sobie wycieczki po za fortecę). Zombifikowane pigliny są często spotykane, jednak nie zaatakują cię pierwsze, czasem możesz je przypadkowo zaatakować - lepiej na to uważać jeśli nie jesteś przygotowany.
  • Nie należy oszczędzać bruku budując ścieżki i anty-ghastowe schrony, jeśli masz go za mało wróć do domu po więcej.
  • Jeśli zginiesz w Netherze, odrodzisz się w normalnym świecie (łóżka eksplodują w Netherze przy próbie użycia). Gdy nie przebywasz w Netherze, czas jest tam zatrzymany, więc możesz pozbierać ekwipunek i ruszyć by odzyskać przedmioty (jeśli nie wpadły do lawy albo nie spłonęły itp.). Od czasu przekroczenia portalu masz na to 5 minut. Jeśli grasz w trybie multiplayer może to nie zadziałać - jeśli jakiś gracz jest w pobliżu w Netherze, może trzymać chunk załadowany i zegar będzie działał. Ponadto może zebrać i ukraść twoje przedmioty!
  • Baza z portalem jest bardzo ważna, jeśli przypadkiem zaatakujesz zombifikowane pigliny albo zostaniesz namierzony przez ghasta nie będziesz miał gdzie uciec i uchronić się przed atakami. Gdy wystawisz portal na atak, będzie mógł on zostać wyłączony. Kule ghasta będą mogły też zniszczyć powierzchnię obok portalu, tak że nie będziesz mógł do niego wejść i zapewne zginiesz. Bruk ma wystarczającą odporność na wybuchy by odeprzeć ataki ghastów, co więcej bruk nie występuje naturalnie w Netherze, co ułatwia zauważenie bazy z dużej odległości.

Nawigacja

  • W Netherze kompasy i zegary kręcą się w koło (pomimo, że cykl dnia i nocy ciągle trwa w normalnym świecie), a mapy zrobione na ziemi nie działają poprawnie.
  • Możesz stworzyć nową mapę w Netherze i użyć stołu do craftingu do oddalenia jej nieco. Jednak pokazuje ona tylko "dach" ze skały macierzystej, a wskaźnik kierunku obraca się bez celu i taka mapa nie jest tak użyteczna jak w normalnym świecie. Z drugiej strony wskaźnik znajduje się w poprawnym miejscu mapy co daje nam jakiś pogląd gdzie się obecnie znajdujemy. Od czasu gdy mapy nie są centrowane w miejsc ich stworzenia (pokazują pełne chunki) możesz stworzyć kopię mapy i umieścić ją w ramce na portalu - zielony wskaźnik także będzie w poprawnym miejscu.
  • Kiedy idziesz staraj się nie zmieniać kierunku, aż trafisz na przeszkodę nie do ominięcia (ścianę, klif, jezioro lawy) i zostawiaj znaki wskazujące przebytą trasę, łatwo znajdziesz drogę powrotną. Ziemia i pochodnie są rozpoznawalne, jednak lampiony pokazują też kierunek z którego przybyłeś. Wszystkie z tych bloków są wrażliwe na ataki ghastów, jednak lampiony w przeciwieństwie do pochodni pozostają na miejscu nawet jeśli netherrack na którym się znajdują ulegnie zniszczeniu. Dodatkowe oznaczenia zmiany kierunku z bruku mogą być bardzo przydatne, ponieważ są odporne na ataki ghastów i wyróżniają się z otoczenia.
  • Ekran debugowania zapewnia informacje o aktualnym położeniu i pomaga ustawić nowy portal do normalnego świata, jest niezbędny przy podróżach z użyciem portali (więcej w poradniku system portali).
  • Netherrack posiada literę L na górze, może ci to pomóc zorientować się, w którym kierunku powinieneś iść.

Forteca Netheru

Jedną z głównych rzeczy, jaką masz do zrobienia w Netherze, jest odnalezienie netherowej Fortecy. By poznać wygląd netherowej Fortecy, oglądnij to wideo kliknij. Zasadniczo, jej proste pomosty i wysokie filary są trudne do przeoczenia, ale na większym dystansie mogą zostać przysłonięte przez mgłę. Zawsze uważnie zaglądaj w głąb przepaści podczas eksploracji okolicy. Jeśli nie używasz dalekiego rysowania świata przez cały czas, możesz okazjonalnie włączać go by zobaczyć co jest w oddali. Gdy znajdziesz fortecę, możesz szukać wejścia do niej lub wybudować most doń prowadzący. (Sugestia: szeroki na trzy bloki brukowy most z wysokimi na dwa barierkami i dachem. Ghasty są bardzo niepokojące gdy jesteś na moście… możesz nawet wybudować wieżyczki strzelnicze by można było je ostrzeliwać.)

Znalazłszy fortecę upewnij się, że masz przedmioty potrzebne do eksploracji. Wróć się do swojej bazy lub głównego świata, aby wziąć co najmniej jeden kamienny kilof, żelazny miecz i dużo, dużo jedzenia. Oto kilka najważniejszych rzeczy, jakie trzeba wiedzieć zwiedzając Fortecę Netheru:

  • Eksploruj Fortecę dokładnie. Możliwe, że wiele nie znajdziesz, ale zawsze będzie tam chociaż plantacja brodawek lub spawner blaze'ów. Są świetnym znaleziskiem, nawet jeśli jedynym jakie znajdziesz w fortecy. Szczegóły odnośnie hodowli brodawek możesz znaleźć na stronie uprawa brodawek.
  • Czarne szkielety są straszne, ale powolne… i nie mogą przejść przez przejście o wysokości dwóch bloków.
  • Zwiedzając Fortecę Netheru, zawsze umieszczaj pochodnie po swojej prawej – wtedy chcąc się z niej wydostać musisz iść mając pochodnie po swojej lewej stronie. Jack-o-lanterns mogą uczynić to jeszcze prostszym – zawsze ustawiaj je twarzą do wyjścia (lub miejsca, z którego trafisz do wspomnianego wyjścia).
  • Jeśli przechodzisz przez plantację brodawek, zbierz ich tak wiele (jeśli nie wszystkie) ile tylko możesz, a wtedy ponownie obsadź grządkę (będziesz miał pełno niewykorzystanych sadzonek). Wtedy wróć z powrotem do swojej bazy i stwórz farmę brodawek sadząc je na piasku dusz. Musisz być oddalony na mniej niż 150 bloków od plantacji by brodawki zasadzone na niej rosły, ale jest to jedyne czego wymagają do rozwoju – nie potrzeba im ani wody, ani światła. Od wersji 1.3.1, brodawki mogą być uprawiane w głównym świecie i Endzie, więc możesz przenieść farmę do bazy w Głównym Świecie. Zauważ, że nie będziesz potrzebował wielu brodawek, zbiory z sześciu bloków piasku dusz wystarczą do celów alchemicznych i będziesz miał jeszcze trochę nasion na zbyciu.
  • Możliwe, że będziesz chciał zbudować portal prowadzący z fortecy do naszego świata. Posiadanie pod ręką bazy w Głównym Świecie zapewni ci dostęp do wszystkich potrzebnych surowców.
  • Kiedy znajdziesz spawner blaze'ów masz wybór: albo go wyłączyć, albo wykorzystać do hodowli płomyków. Z reguły w jednej fortecy są przynajmniej dwa spawnery, a jeśli podczas generowania się świata dwie fortece połączyły się w jedna może ich być nawet więcej. Więc nie zakładaj, że pierwszy przez ciebie znaleziony jest twoją jedyną opcją, ale i tak będziesz musiał walczyć z płomykami co najmniej raz, „ciężkie życie”. Ta pierwsza walka może się okazać dość trudna, ale dzięki zdobytej w niej płomiennej różdżce i pozyskanej wcześniej brodawce będziesz mógł zacząć ważyć mikstury… włączając w to miksturę odporności na ogień. Ona uczyni ponowne spotkania z płomykami znacznie prostszymi.

Zamykanie spawnera płomyka

Spawner płomyka może zostać zniszczony jak każdy inny, ale nie powinno się tego robić, dopóki nie jest się absolutnie pewnym, że nigdy nie będzie się go używać do polowania. Płomyki mogą się tworzyć do 11 poziomu światła, do 4 bloków od spawnera (i blok nad lub pod nim), więc umieszczenie pochodni nie wyłączy go — należy wypełnić obszar jasnogłazem (lub podobnym) i pochodniami.

Taki układ powinien wyłączyć spawner (widok z góry, wszystko na tym samym poziomie):

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

BlockCSS new

Korzystanie ze spawnera

Na tej stronie znajduje się wiele rad do walczenia z płomykiem. Oto kilka przydatnych pomysłów:

  • Jeśli jeszcze nie ulepszyłeś zbroi, teraz nastał czas. Odporność na ogień i ochrona są pomocne.
  • Żelazny golem może być przydatny, zwłaszcza gdy spawner jest otoczony. Jednak będziesz musiał zadać ostatni cios, by otrzymać płomienną różdżkę. Jedną dużą wadą jest ogromny odrzut golema, który może nieosiągalnie wyrzucić płomyki i ich dropy. Dodatkowo problemem jest jego skłonność do roztargnienia — pomiędzy odrodzeniami może zająć się zombifikowanymi piglinami i mrocznymi szkieletami.
  • Jak wspomniane wyżej, kiedy posiadasz miksturę odporności na ogień (lub ulepszone złote jabłko), wszystko staje się łatwiejsze, bo jesteś odporny na ich ataki. Miotana mikstura może także zadziałać na żelaznego golema.
  • Kreatywną opcją jest podkopanie się pod ich platformę i stworzenie wąskiej dziury, na przykład 1x3. Kiedy będą się zniżać by zaatakować, masz wystarczająco dużo czasu by zabić ich zanim odpowiedzą. Schody w fortecy Netheru (te wąskie, nie prowadzące prosto do płomyków) mogą zapewnić podobną strategię.
  • Wędka może być użyteczna do przyciągania płomyków na odległość ataku, by nie stracić ich różdżek.
  • Stworzenie "dachu" nad spawnerem powstrzyma moby przed odleceniem na większą odległość.
  • Potrzeba siedem śnieżek, by zabić płomyka. Woda nic nie zdziała, bo tylko zasyczy i zniknie. Można spróbować zbudować bałwana, ale szybko się "stopi".
  • Może będziesz chciał zabunkrować się w pokoju, wtedy inne wrogie moby nie zaatakują od tyłu (ale upewnij się, że posiadasz jakąś formę odporności na ogień!)
  • Płomyk nie potrafi strzelać, gdy utknie w pajęczynie, więc mądre rozmieszczenie ich powstrzyma je przed atakiem. (Aby zdobyć pajęczynę na trybie przetrwania, należy posiadać narzędzie z zaklęciem jedwabny dotyk.)

Podróże z użyciem portali

Information icon Osobny artykuł: Poradniki/System_portali.

W Netherze pokonując 1 blok pokonujemy równowartość 8 bloków w normalnym świecie (lub 3 w wersji Xbox 360), dzięki temu możesz stworzyć sieć portali do odległych biomów.

Zagrożenia

Lawa

Lawa jest powszechna w Netherze i występuje jako duże jeziora, rzeki, a czasem wypływa z sufitu. Musisz być bardzo ostrożny, woda jest bezużyteczna, a lód znika po roztopieniu. Ponadto lawa w Netherze zachowuje się jak woda, dopływa do 7 bloków od źródła. Możesz przepłynąć przez lawę bez obrażeń używając mikstury odporności na ogień lub jedząc wzmocnione złote jabłko - oczywiście mikstura jest dużo łatwiejsza do wytworzenia, jednak potrzebny jest statyw alchemiczny (by go zrobić potrzebujemy płomiennej różdżki wypadającej jedynie z blaze'a).

Jeśli trafisz na rzekę przecinającą ci drogę, użyj bruku albo krat do zablokowania lawy, albo skieruj ją w inne miejsce (ale uważaj by nie skierować jej na siebie). Netherrack także się do tego nadaje, jednak standardowo ghasty mogą ci tamę popsuć. Jeśli z jakiegoś niewyjaśnionego powodu kopiesz w górę obserwuj czy nie pojawiają się czerwone krople lawy (w ustawieniach musisz mieć cząstki ustawione na poziom przynajmniej ograniczone), gdy je zobaczysz, zmień miejsce kopania. Jeśli zniszczysz blok, nad którym płynie lawa masz bardzo małe szanse na przeżycie. Aby całkowicie powstrzymać płynącą rzekę lub lawę wypływającą z sufitu musisz dostać się do dziury przez którą ta lawa płynie i zatkać ją niepalnym blokiem - jest to zadanie ryzykowne i zazwyczaj łatwiej zabezpieczyć miejsce, przez które chcesz przejść.

Zombifikowany piglin

Zobacz Zombifikowany piglin

Zombifikowane pigliny są bardzo pospolite w Netherze i pojawiają w grupach 4-10. Są to neutralne moby, co znaczy że nie zaatakują, póki ty tego nie zrobisz. Jednak jeśli zaatakujesz jednego zombifikowanego piglina, reszta jak wilki zacznie polowanie na gracza, przez co zabiją każdego nieprzygotowanego na tą okoliczność. Na dystansie 32 bloków wokół zaatakowanego zombifikowanego piglina każdy inny stanie się agresywny. Zauważ, że mogą oni zobaczyć gracza tylko w zasięgu 16 bloków — każdy pigman pomiędzy tymi dystansami stanie się wrogi, ale nie zacznie iść w kierunku gracza (będzie się włóczył jak zwykle), aż ktoś wejdzie w ten zasięg. To może być przykry haczyk: Kiedy bronisz siebie, każdy zombifikowany piglin w "nowym" 32 blokowym promieniu stanie się agresywny.

Zwykle lepiej jest zostawić te stworzenia w spokoju, ale jeśli chcesz samorodki złota lub zwiększyć swój poziom (zabijanie wielu zombifikowanych piglinów da Ci wiele doświadczenia), to jest kilka bezpiecznych sposobów na atak. Również gdy masz walczyć z nimi, upewnij się że nie ma tu zbyt wiele (albo najlepiej, w ogóle) lawy lub ognia dookoła "areny". Zapewne będziesz musiał dużo chodzić dookoła by walczyć z nimi wszystkimi, a przeszkody tylko pogorszą wszystko. (Możesz także potrzebować zebrać twój sprzęt jeśli zostaniesz zabity)

Uwaga, zombifikowane pigliny dzierżą złote miecze, ale zwykle upuszczają tylko zgniłe mięso i złote samorodki (Mimo to rzadko mogą upuścić sztabkę złota, hełmy lub miecze)

  1. Zabójcza podłoga — w pobliżu dużej grupy, zamuruj kontrolowany obszar i ustaw bramy, drzwi w jedną stronę i tym podobne, aby walczyć z jednym lub dwoma naraz i blokować ich gdy to potrzebne. Nie zapomnij o drodze ucieczki!
  2. Łuk i strzały — używając łuku możesz wybić wiele piglinów na bezpiecznym dystansie.
  3. Rozdzielenie — odosobnij piglinów i zabij ich, ale bądź pewny że są odpowiednio daleko od siebie, albo zaatakują. Zabiera czas, lecz jest to bezpieczniejsza metoda niż inne.
  4. Diamentowy miecz, diamentowa (lub żelazna) zbroja, pełen pasek głodu — jeśli masz diamentowy miecz (korzystnie jeśli ulepszony z czymś takim jak odrzut, który pomoże walczyć z grupą), komplet zbroi diamentowej lub żelaznej i regenerujesz się, będziesz mógł pokonać całą grupę. Uwaga: ten sposób nie jest rekomendowany, gdy umrzesz można stracić miecz i zbroję. Ale pomaga on gdy zostałeś wystawiony na walkę gdzieś daleko od lawy i blisko do portalu.
  5. Leczące miotane mikstury— zobaczyłeś wielką grupę zombifikowanych piglinów? Myślisz, że masz szczęście? Rzuć kilka mikstur w tłum! Uwaga: Potrzebujesz miecza by dobić ocalonych. Uwaga 2: Jedna miotana mikstura może uleczyć 6 (HeartHeartHeart) serca, a także zranić zombifikowanych piglinów na taką samą ich liczbę. Więc potrzebujesz 3 mikstur by zredukować je do 2 (Heart), lub 4 mikstur by zabić ich.
  6. Kaktusy — Jest możliwe by stworzyć ogrodzenie z kaktusów w Netherze, przez umieszczenie trochę piasku i kaktusów. Możesz więc "wchodzić" w piglinów by popychać ich na kaktusy aż zginą i upuszczą przedmioty. Jeśli jesteś uważnym by nie zaatakować ich (nie klikaj!), pobliskie pigliny zostaną neutralne.

Ghast

Zobacz Ghast

Ghasty pojawiają się na wszystkich biomach, jednak najczęściej w Dolinach Dusz. Jak wspomniane wcześniej, Ghasty strzelają zabójczymi kulami ognia w gracza, kiedy jest w zasięgu 100 bloków, więc należy zachować czujność przed ich atakiem zawsze kiedy jest się na otwartej lub narażonej na otwarcie przestrzeni. Ich dźwięki mogą być ostrzeżeniem, ale podróżują jeszcze dalej niż ich kule, więc to zawodne uprzedzenie. Bruk oprze się kulom ognia, dlatego należy zabrać go jak najwięcej. Wskazówka: Kiedy kula jest w zasięgu gracza, wyceluj w ghasta i uderz. Jak długo kula jest w polu widzenia tak długo możesz trafić ghasta. Uwaga: jeśli jesteś otoczny przez wiele ghastów, stałe wciskanie przycisku ataku kiedy celujesz na ghasta wyrzuci wszystkie bomby w tym kierunku, bez względu na kierunek z którego pochodzą (nadal muszą być w zasięgu).

Płomyk

Zobacz Płomyk

Pomimo że Płomyki nie są powszechne w Netherze, spawnery płomyków znajdują się w fortecach Netheru. Dobrym sposobem na zabijanie ich jest użycie netherowej cegły z lochu i obudowanie spawnera, tak aby można było widzieć przez 1 blokową dziurę i wybijać ich mieczem (najlepiej z odrzutem). Płomyki mogą również pojawiać się gdzieś indziej w Fortecy, nie tylko w spawnerach.

Kostka magmy

Zobacz Kostka magmy

Kostki magmy są sześciennymi stworami które odradzają się w Netherze, najczęściej w biomie Bazaltowej Delty lub na innych biomach zwykle w pobliżu lawy. Pojawiają się też za pośrednictwem spawnerów w ruinach bastionów. Wyglądają jak spalone Szlamy z żółtymi oczami i wydaje się że mają sprężyny pod sobą (Skaczą dość wysoko, wtedy "sprężynowanie" jest widoczne). Ich właściwości są podobne do slime'ów, zabicie wielkiego skutkuje 4 średnimi kostkami, a zabicie średniego daje 4 małe. Małe Kostki magmy upuszczają magmowy krem (Od wersji 1.1) i doświadczenie gdy zostają zabite. Można obecnie zapobiec ich odnawianiu się w bazie gracza, przez stworzenie podłogi z przeźroczystych bloków.

Mroczny szkielet

Zobacz Mroczny szkielet

Mroczne szkielety to wysokie, ciemne szkielety, władające mieczami. Mogą krótko nałożyć efekt withera gdy atakują. Jednakże są prawie tak wolne jak Zombie i nie mogą przejść przez dwu blokową przestrzeń, co pozwala na łatwe rozprawienie się z nimi. Upuszczają kości, węgiel i rzadko głowę i/lub kamienny miecz.

Alchemia

Information icon Osobny artykuł: Alchemia.

Wyprawa do Netheru ma szczególne znaczenie dla naszego potencjału alchemicznego. Brodawka, możliwa do znalezienia w fortecy Netheru, jest przydatna do stworzenia niezgrabnej mikstury, bazy dla większości mikstur. Płomienną różdżkę można zdobyć zabijając blaze'y, odradzające się tylko w fortecy Netheru (a właściwie jedynie w ich spawnerze). Jest ona wymagana do stworzenia statywu alchemicznego, bez którego nie jest możliwe warzenie mikstur, a także do uzyskania płomiennego proszku, z którego warzymy miksturę siły lub łącząc z kulą szlamu uzyskujemy magmowy krem, przydatny do stworzenia mikstury odporności na ogień. Można go też zdobyć zabijając kostki magmy. Jasnopył jest w Netherze bardzo powszechny (w postaci jasnogłazów) i używany do zwiększania efektu mikstury (np. z trucizny do trucizny II). Samorodki złota wypadające z zabitych zombifikowanych piglinów (można je także zdobyć ze sztabek złota) są używane do tworzenia błyszczącego arbuza (niezbędnego do tworzenia mikstury życia) oraz złotej marchewki (będącej składnikiem mikstury widzenia w ciemności). Łzy ghastów wyrzucane po śmierci ghasta pozwalają na stworzenie mikstury regeneracji.

Zasiedlenie Netheru

Okazuje się że nie wystarczyło dla ciebie zbadanie Netheru. Zdecydowałeś że wygląda jak ładne miejsce do mieszkania. (Lub jeśli jesteś w świecie wieloosobowym, być może zauważyłeś strategiczny aspekt zdolności szybkiej podróży.) Więc czego potrzebujesz by tu przetrwać?

Możesz zacząć od przyniesienia trochę ziemi by uprawiać rośliny, następnie użyć motyki by zmienić ją w pole uprawne. Ale jest pewien haczyk: Bez dostępu do wody będziesz musiał obrobić ziemię, a następnie umieścić nasiona natychmiast, zanim pole uprawne powróci do postaci ziemi. Podobnie w przypadku zbiorów, przesadź nasiona natychmiast i miej motykę w pasku szybkiego wyboru. To zadziała ze wszystkimi roślinami z pola uprawnego: pszenica, arbuzy, dynie, marchewki i ziemniaki. Mroczne szkielety mogą zapewnić kości dla mączki kostnej by przyśpieszyć proces wzrostu. Kakao jest hodowane na drewnie tropikalnym jak zwykle, więc będziesz mógł posiadać ciastka Podczas gdy czekasz na efekty, możesz położyć kilka bloków piasku dusz dla farmy brodawek.

Będziesz potrzebował drewna na narzędzia i pochodnie, więc stwórz również sad. Dęby zapewnią okazjonalnie jabłko, które warto zmienić w złote, ale nie powinien to być główny zasób jedzenia.

Kolejny haczyk: Drzewa potrzebują przestrzeni by rosnąć — a ghasty by się tworzyć. Na szczęście (przeciwnie do popularnego przekonania) ghasty będą się odradzać na blokach i potrzebują 5×5 wolnej przestrzeni wolnej od przeźroczystych bloków i półbloków. Możesz rozsypać schodki, szkło i jasnogłaz wokół podłogi twojej farmy drzew. Możesz postawić sadzonki z przyległym jasnogłazem i półpłytkami na górze przekątnych bloków. Możesz to zrobić w rogach o największej wydajności. Zamiast jasnogłazu można też użyc Jack'o'Lanternów i pochodni, ale muszą być mądrze rozstawione. Potrzebujesz także 4 kratek powietrza nad sadzonką. Używając tej metody, możesz produkować masowo drewno bez przeszkadzających ghastów! Jeśli sad nie będzie bardzo oświetlony, możesz także ustawić tu wielkie grzyby używając mączki kostnej, przydatne do tworzenia zup.

Można też posiadać kurczaki w Netherze (przez użycie jajek), ale również zabierają miejsce i wymagają anty-ghastowych środków. (Nie pozwól by twoje kurczaki biegały wolno, bo jeśli wyjdą przed ghasta, mogą uruchomić błąd, który spowoduje wystrzeliwanie kul jak z karabinu maszynowego, co zapewne zabije gracza) Jest tu żwir, więc używając krzemienia i piór, można tworzyć strzały.

Od wersji 1.4.3, możesz także przynieść krowy, świnie i owce przez portal, które zapewnią skórę, wełnę i różne mięsa. Owce wymagają specjalnych warunków: Musisz zdobyć blok trawy używając narzędzia z jedwabnym dotykiem i rozpocząć tym wzrost trawy na dobrze oświetlonej ziemi, by owce mogły odnowić wełnę.

Kilka rzeczy nie może zostać stworzonych w Netherze i muszą zostać przyniesione ze zwykłego świata: Nie ma tu tych samych złóż, więc nie ma żelaza i diamentów. (Możesz stworzyć piec i przepalać drewno w węgiel drzewny.) Brak bruku do znalezienia, blok netherowej cegły może służyć do budowania, ale nie można z niego robić narzędzi. Papier i cukier potrzebują trzciny, która nie może rosnąć bez wody. Brak nitek na łuk i wędki. Tak samo jest z niektórymi alchemicznymi składnikami: brak oczu pająka, czerwonego kamienia. Złoto może zostać zdobyte od zombifikowanych piglinów, ale kopanie go w zwykłym świecie jest zdecydowanie prostsze. I oczywiście, woda do warzenia mikstur musi zostać przyniesiona ze zwykłego świata i trzymana w wiaderkach i kociołkach.

Advertisement