Minecraft Wiki Polska
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
dNie podano opisu zmian
Znacznik: VisualEditor
(Wycofano ostatnią zmianę treści (wprowadzoną przez Pawelpawerty) i przywrócono wersję 82816 autorstwa TheTNT1500 (Niepotrzebne, jest poniżej))
Linia 15: Linia 15:
 
|idsłowne=bedrock
 
|idsłowne=bedrock
 
}}
 
}}
'''Skała macierzysta''' (ang. ''Bedrock'') to blok dodany w wersji {{verlink|Classic 0.0.20}}. Skała macierzysta posiada zmodyfikowaną teksturę [[kamień|kamienia]] o zwiększonym kontraście oraz czarnym zabarwieniu. Skała macierzysta pojawia się naturalnie na spodzie normalnego świata i netheru
+
'''Skała macierzysta''' (ang. ''Bedrock'') to blok dodany w wersji {{verlink|Classic 0.0.20}}. Skała macierzysta posiada zmodyfikowaną teksturę [[kamień|kamienia]] o zwiększonym kontraście oraz czarnym zabarwieniu. Skała macierzysta pojawia się naturalnie.
 
Skała macierzysta pojawia się też na górnej płycie netheru.
 
   
 
Skała macierzysta jest niezniszczalna i można ją usunąć jedynie będąc na [[tryb kreatywny|trybie kreatywnym]]. Można jednak usunąć go trikami.
 
Skała macierzysta jest niezniszczalna i można ją usunąć jedynie będąc na [[tryb kreatywny|trybie kreatywnym]]. Można jednak usunąć go trikami.

Wersja z 11:07, 3 lip 2016

Grid Kompas
Ten artykuł dotyczy skały macierzystej. Zobacz też inne znaczenia tego pojęcia.


Skała macierzysta
Skała macierzysta

Typ

Naturalny

Fizyka

Nie

Przezroczystość

Nie

Emisja światła

Nie

Odporność na eksplozje

18 000 000 000

Palność

Nie

Narzędzie

Żadne

Odnawialne

Nie

Możliwość grupowania

Tak, 64


Skała macierzysta (ang. Bedrock) to blok dodany w wersji Classic 0.0.20. Skała macierzysta posiada zmodyfikowaną teksturę kamienia o zwiększonym kontraście oraz czarnym zabarwieniu. Skała macierzysta pojawia się naturalnie.

Skała macierzysta jest niezniszczalna i można ją usunąć jedynie będąc na trybie kreatywnym. Można jednak usunąć go trikami.

Zachowanie

Tryb kreatywny

W kreatywnym trybie jednoosobowym skałę macierzystą da się położyć i zniszczyć. W trybie przetrwania każda skała macierzysta na mapie jest niezniszczalna przez gracza.

Ze skały macierzystej można także budować struktury o ciemnym zabarwieniu. Gracz może użyć edytora ekwipunku w celu umieszczenia skały macierzystej w ekwipunku.

Skała macierzysta pojawia się na samym dole mapy, a także na górnej i dolnej płycie Netheru. Generuje się w bardzo rozmaitej formie, tworzą się słupy osiągające do 5 bloków wysokości.

W trybie wieloosobowym, trybu przetrwania skały macierzyste mogą zostać zdobyte za pomocą komendy /give i /setblock. Nie zaleca się tego robić, ponieważ te bloki będą wciąż niemożliwe do zniszczenia. Tym samym można zniszczyć skałę macierzystą znajdujący się na poziom 5-0 i dlatego jest to jedyny sposób na śmierć w trybie kreatywnym.

Historia

Classic
0.20Dodano skałę macierzystą.

Ciekawostki

  • Skały macierzystej nie da się przesunąć tłokami.
  • Od kiedy wprowadzone zostały jeziora wody i lawy na każdej wysokości, jest możliwe, że jezioro stworzy dość dużą dziurę w skale macierzystej.
  • Jest w sumie 5 warstw skały macierzystej na spodzie świata. Blok na którym stoi gracz jest na poziomie pokazywanym po wciśnięciu F3 minus 1,6. Najwyższa warstwa skały macierzystej znajduje się na poziomie 5, najniższa -0.
  • Rzadko spotyka się rudy na poziomie skały macierzystej. Najlepsze miejsce na szukanie najcenniejszych materiałów to kilka warstw powyżej.

• Chociaż toczy się debata na temat zniszczalności skały macierzystej, Notch potwierdził 11 lutego 2011 podczas Machinima Live Stream, że jest on niezniszczalny lub tak solidny, że ilość TNT potrzebna do zniszczenia go byłaby tak ogromna, że bardziej niż pewne byłoby wysypanie się komputera, a więc plik zapisu nie pokazywałby nawet żadnego dowodu na to, ze eksplozja kiedykolwiek miała miejsce[potrzebne źródło]. (Jest jednak dowód na zniszczalność skały macierzystej - Film na YouTube)

  • Dawniej skała macierzysta była nazywana przez graczy Adminium, gdyż tylko admini serwerów mogli stawiać i niszczyć te bloki.
  • W Endzie ogień na skale macierzystej nigdy nie gaśnie, podobnie jak dzieje się to na podpalonym Netherracku.

Galeria