Minecraft Wiki Polska
Advertisement


Woda
WodaWoda bagnaWoda zamarźnięty oceanWoda zimny oceanWoda letni oceanWoda ciepły ocean
Typ

Ciecze

Fizyka

Częściowo

Przezroczystość

Częściowo (-1 światła)

Emisja światła

Nie

Odporność na eksplozje

500

Palność

Nie

Narzędzie

Wiadro

Odnawialne

Tak

Możliwość grupowania

Nie


Woda jest jednym z dwóch elementów płynnych w grze. Jest jednym z najpowszechniejszych elementów na generowanych mapach. Spotykana jest w postaci rzek, jezior i mórz, a także podziemnych potoków. Zarazem, jako jedna z niewielu nie może być przenoszona w ekwipunku bez odpowiedniego przyrządu; może być przenoszona tylko w wiadrze. Woda jako animowany blok z widzianą obecnie teksturą pojawiła się po raz pierwszy w wersji 0.0.19a; od tego czasu nie zmieniała się zbytnio.

Duplikowanie

Woda duplikuje się w nieskończoność od źródła, spływając i zalewając wszystkie tereny do których może dotrzeć. Fala wody na płaskich terytoriach zmniejsza się wraz z każdym kolejnym pokonanym odcinkiem, i zmniejsza się po pewnym czasie do stopnia, gdy nie jest zdolna dalej płynąć. Płynąc bezpośrednio w dół, woda duplikuje się w nieskończoność, dopóki nie sięgnie dna, a spływająca fala nie zmniejsza się.

Naturalne generowanie

Woda generuje się naturalnie tylko w wymiarze Overworld. Zawsze generuje się, jeśli generowana powierzchnia terenu ma wysokość równą 62 lub mniej. Wchodzi ona w skład:

  • większości jezior generowanych wszędzie na powierzchni oraz pod ziemią (z wyj. pustyń i pustynnych wzgórz);
  • rzek i oceanów (gdzie lustro wody ma wysokość 62);
  • źródeł i strumyków wychodzących ze ścian skalnych (głównie w jaskiniach, opuszczonych kopalniach, górach, kamiennym wybrzeżu, rozbitej sawannie oraz górzystym płaskowyżu sawanny, rzadziej w górzystych i pagórkowatych odmianach innych biomów oraz na polu grzybowym);
  • niektórych innych struktur, takich jak pustynna studnia, studnia w wiosce, twierdza, leśny dwór i podwodna świątynia;
  • podwodnych jaskiń i podwodnych wąwozów generowanych pod dnem oceanu, rzadko wcinając się w inny biom.

Zastosowanie

Farma kanal

Zastosowanie wody w rolnictwie w postaci kanałów nawadniających

Już od pierwszych wersji gry gdzie woda się pojawiała, używana była jako dekoracja w domach i ogródkach, jak i jako środek transportu (patrz niżej). Oprócz tego, uprawianie rolnictwa bez nawadniania gleby jest niemalże niemożliwe, dlatego też tworzy się specjalne kanały nawadniające glebę, podwyższające tempo rozwoju roślin.

Transport

Winda

Typowa winda wodna

Ze względu na dużą szybkość spadania, woda wykorzystywana jest często jako winda prowadząca w dół. Oprócz samej szybkości, taki rodzaj transportu jest znacznie tańszy. Stworzenie drabiny o długości 20 bloków wymaga 140 patyków (tj. 70 desek, tj. 18 sztuk drewna), natomiast stworzenie windy wodnej tej samej długości wymaga zaledwie jednego wiadra wody. Ma też walory estetyczne (często windy służą nie tylko do transportu, lecz także do ozdoby). Jednakże, używanie windy wodnej do poruszania się w górę jest niewskazane. Naraża to gracza na śmierć przez uduszenie się.

Spotykane są również kanały lekko pochylone, służące do szybkiego przemieszczania się po lekko nachylonym terenie, jak i długie i szerokie kanały służące do poruszania się łodzią.

Woda w różnych biomach

Lod woda

Lód na powierzchni wody

Woda, podobnie jak trawa, różni się w różnych biomach. Wraz ze wzrostem temperatury oceanu, kolor wody jest coraz jaśniejszy. Woda jest również ciemniejsza w zamarzniętej rzece. Z kolei w biomie bagiennym woda ma brunatnozielony kolor. Ponadto, w ośnieżonych biomach (np. tundra), w górach na wysokości ponad 30 m n.p.m. oraz w zamarzniętej rzece woda jest pokryta jednoblokową warstwą lodu (o ile ma bezpośredni dostęp do światła dziennego i nocnego). Na powierzchni zamarzniętego oceanu woda jest częściowo pokryta lodem.

Najpłytszymi biomami wodnymi są rzeki. Ich głębokość i szerokość zależy od wysokości przybrzeżnego terenu. W górach doliny rzeczne mogą być suche, a ich dno może się znajdować nawet na wysokości 7 m n.p.m. Z kolei w nizinach rzeki mogą osiągnąć nawet 8 m głębokości.

Zdecydowanie więcej wody zawierają oceany. Dzielą się one ze względu na głębokość na:

  • zwykłe oceany - o głębokości do 17 m (na pograniczu z głębokimi oceanami mogą mieć do 27 m głębokości),
  • głębokie oceany - o głębokości od 23 do 33 m.

Również biomy lądowe mogą tworzyć płytkie rozlewiska wypełnione wodą. Są to:

  • Bagna - tworzą one powszechne, rozległe i czasami dość głębokie rozlewiska - nawet do 8 m głębokości;
  • Brzegi pola grzybowego - tworzą płytkie rozlewiska do 3 m głębokości;
  • Lasy, puszcze oraz lasy brzozowe - tworzą rozlewiska dość rzadko, ale mogą osiągnąć 3 m głębokości;
  • Dżungle - rzadko tworzą rozlewiska, które średnio mają 1-2 m głębokości;
  • Rozbita sawanna - w pobliżu rzek może utworzyć małe lub średnie rozlewisko ukryte w trudno dostępnych komorach lub zagłębieniach; może ono osiągać do 3 m głębokości;
  • Tundra - rzadko tworzy rozlewiska, które są pokryte lodem - głównym ich składnikiem.

Usuwanie wody

Woda duplikuje się od źródła, więc jej usunięcie bywa trudne. Gąbki to bloki, które wchłaniają wodę z obszaru 5x5x5 bloków. Następnie zamieniają się w bloki mokrych gąbek. Te natomiast należy przepiec, aby z powrotem stały się zwykłymi gąbkami. Bloki gąbek można znaleźć w podwodnych świątyniach lub zdobyć, zabijając strażników.

Tzw. metoda schodkowa pozwala na usunięcie wody z korytarza wypełnionego wodą.

Tzw. metoda schodkowa pozwala na usunięcie wody z korytarza wypełnionego wodą.

Żeby skutecznie usunąć wodę, należy wybudować poziomy lub pionowy zamknięty korytarz o maksymalnym przekroju 3x3. Pamiętajmy o zabraniu ze sobą pieca i paliwa do niego. Następnie należy pośrodku przekroju, w odległości 2 bloków od granicy wody ustawić gąbkę. Należy powtarzać tą czynność aż do momentu usunięcia całej wody z korytarza.

Innym sposobem na usunięcie wody jest tzw. metoda schodkowa na zdjęciu obok.

Metoda ta polega na stopniowym zakrywaniu kolejnych etapów korytarza. Stawia się dwa bloki ziemi tuż przed sobą w miejscu, gdzie jest woda, usuwa górny, i ustawia kolejne bloki ziemi dalej, po czym usuwa się pobliskie bloki i przechodzi dalej. Metoda ta jest jednak zbędna, gdy źródło wody znajduje się blisko i można usunąć je wiaderkiem.

Można również usunąć zbiornik wody zasypując go lub zapełniając bardzo dużą ilością piasku, żwiru lub ziemi. Jest to jednak bardzo pracochłonne.

Mechanika wody

Gdy wodę postawi się na płaskim terenie, to rozleje się na wszystkie strony, lecz jeśli w odległości do sześciu bloków od źródła (działa to też na ukos, ale w sensie takim, że np. 4 bloki na wprost i jeden w prawo) będzie znajdować się jakikolwiek uskok lub zbiornik wodny, woda popłynie w jego stronę nie rozlewając się na inne.

Związane z mechaniką wody jest też zjawisko "dopełniania". Dzięki temu zjawisku można stworzyć nieskończone źródło. Polega ono na tym, że gdy dwa źródła są obok siebie, ale na ukos, to w miejscu gdzie spotykają się dwa strumienie wody, powstaje nowe źródło. Taki sam efekt powstaje gdy zamiast na ukos, są położone na wprost a między nim jest jedna kratka odstępu (nie więcej). Dopełnianie nie zachodzi na głębokości większej niż jeden, chyba że wszystkie bloki, które są jeden blok głębiej, są źródłami wody.

Woda w Minecrafcie ma też tę dziwną właściwość, że gdy wypływa się na powierzchnię przy ścianie to trwa to wolniej niż gdyby zrobić to samo nie przylegając do żadnej powierzchni. Dlatego gdy wypływa się z większych głębokości, lepiej nie być przy ścianie.

Ciekawostki

  • Woda może przeciekać przez jedną warstwę bloków postawioną zaraz pod nią.
  • W wodzie nie zapalisz pochodni. Zniknie ona w ułamku sekundy pozostawiając leżący przedmiot.
  • Woda jest zasobem odnawialnym dzięki możliwości utworzenia nieskończonego źródła wody.
  • Łącząc strumień wody ze strumieniem lawy, można utworzyć fabrykę bruku.
  • Woda chroni gracza przed śmiercią od upadku, jednakże gdy źródło wody jest zbyt płytkie, gracz może nadal zginąć uderzając o dno.
  • Nieumarłe moby nie giną w świetle słońca, gdy pływają w wodzie.
  • W wodzie wydobywanie bloków trwa znacznie dłużej niż normalnie, lecz gdy znajdujesz się nad wodą, a blok jest pod nią, to kopiesz z normalną szybkością.
  • W trybie pokojowym gracz może przebywać dłużej pod wodą i z powodu regeneracji tonięcie będzie trwać dwa razy dłużej.
  • Kiedy źródło lawy zostanie zalane wodą, zmieni się w obsydian.

Galeria

Advertisement